Wysokie szczyty sięgające nieba, głębokie doliny, hale i kwietne łąki, stawy, lasy pełne buków, jodeł, świerków i jaworów, wiatr wiejący wśród skał i turni, unikatowe gatunki fauny i flory, majestat gór – przygoda i tajemnica czynią tę część Małopolski absolutnie wyjątkową. Tatry to nasz symbol narodowy, ikona piękna, niezwykłe połączenie natury i kultury chronionej w Tatrzańskim Parku Narodowym i Rezerwacie Biosfery UNESCO. Nawet w szczycie sezonu turystycznego warto założyć wygodne buty, zapakować plecak i ruszyć o świcie na szlak. Dzięki temu unikniemy tłumów i z pewnością zobaczymy więcej… A może to czas by spełnić młodzieńcze marzenia, oderwać się od codzienności i iść szlakiem od schroniska do schroniska, delektując się pięknem natury i prawdziwą atmosferą górskiego wędrowania.
Tatrzański krajobraz to nie tylko góry, to również żywy podhalański folklor, na czele z muzyką, strojem, tańcem, ogniem w oczach i w góralskiej, niepokornej duszy. Zakopane to też kolebka młodopolskiej poezji i sztuki. Można zatem ruszyć śladem Kasprowicza, Przerwy-Tetmajera i Witkacego i poznać miasto z zupełnie innej perspektywy - miejsca gdzie rozkwitała artystyczna bohema.
Nie tylko Tatry i Zakopane od wieków inspirowały artystów, także Orawa dawała natchnienie do działalności twórczej licznym ludowym muzykom, poetom, malarzom i rzeźbiarzom. Tu pośród gęstych lasów, hal pasterskich, barwnych łąk i torfowisk zobaczyć można pozostałości po tradycyjnym budownictwie drewnianym w stylu orawskim. Wizytówką turystyczną i sercem regionu jest niezwykły skansen Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, gdzie zapach drewna i miejscowe opowieści powalają przenieść się w czasie.
Z Orawy już tylko przysłowiowy krok dzieli nas od tego, by złożyć wizytę Królowej Beskidów, Matce Niepogód – Babiej Górze. Warto choć raz wejść na jej szczyt o świcie, ten niezapomniany widok na zawsze pozostaje w pamięci.
Okolica słynie z gościnności i doskonałej lokalnej kuchni. Po nocy spędzonej w jednym z licznych schronisk, rodzinnych pensjonatów, czy gospodarstw agroturystycznych będziemy w pełni sił by ruszyć w podróż śladami zbójników, wołoskich pasterzy, leśników i rzemieślników – stryszawskich zabawkarzy, zawojskich stolarzy, ludowych rzeźbiarzy świątków, malarzy i snycerzy.
Podhale to także prawdziwy raj dla rowerzystów. Szlakiem Wokół Tatr i VeloDunajec można jeździć bez końca zachwycając się magicznymi panoramami Tatr, Gorców, Babiej Góry i Pienin. Trasy dostępne są dla każdego, zarówno dla profesjonalnych kolarzy jak i amatorów. Nawet najmłodsi z powodzeniem dadzą sobie radę. Szczególnie, że nieopodal, wokół Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się najpiękniejsza widokowo rowerowa pętla w Małopolsce. Dwa zamki, które niegdyś strzegły granicy z Węgrami, odbijające się w tafli jeziora, przepiękne górskie widoki, liczne miejsca do wypoczynku i rekreacji, bacówki z lokalnymi serami – to genialny pomysł na wycieczkę dla wszystkich miłośników dwóch kółek.
Dalej na trasie ekowędrówek nie można pominąć przełomów Dunajca i Białki, emblematycznych szczytów Pienin i Gorców, które zdobyć powinien każdy wędrowiec oraz licznych polan z bacówkami, gdzie prowadzony jest tradycyjny wypas owiec. Pośród tych krajobrazów odnajdziecie historyczne miasteczka leżące na szlaku węgierskim – takie jak Krościenko nad Dunajcem z zabytkowym Rynkiem i Szczawnicę. Wędrując po Podhalu znaleźć można takie miejsca, gdzie w jednym momencie będziemy mogli podziwiać na horyzoncie jednocześnie 4 parki narodowe! To zupełnie wyjątkowa okazja dla każdego ekoturysty.
Najmłodszych zauroczy z pewnością Rabka-Zdrój z jej uzdrowiskowym klimatem sprzyjającym leczeniu wielu chorób, ale także zielenią, przestrzenią do beztroskiej zabawy, tradycjami teatralnymi i klimatami retro. To świetne miejsce by spędzić aktywnie czas z rodziną.
Wielu inspiracji dla małych i dużych ekoturystów dostarczą ekoprzewodniki „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko” dostępne na https://visitmalopolska.pl/w-rytmie-eko . Dzięki nim nikomu nie zabraknie pomysłów na krótkie wycieczki i dłuższe wyprawy.