Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form sportu dodającą pozytywnej energii, którą uprawiać można indywidualnie bądź towarzysko. Bieganiem można pasjonować się amatorsko, wprowadzając mniej lub bardziej regularne treningi oraz profesjonalnie, uczestnicząc w zawodach sportowych. Tych z kolei w Małopolsce nie brakuje – każdy zawodnik, mniej lub bardziej zaawansowany, może znaleźć coś dla siebie, od maratonów poprzez ultra maratony górskie po biegi krótkodystansowe, które organizowane są właściwie we wszystkich większych miastach.
Rusza Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy. Biegacze mogą sprawdzić swoją formę na różnych dystansach od 3 kilometrów do 105 kilometrów. Trasy o różnych przewyższeniach i o różnym stopniu trudności poprowadzone są w malowniczych krajobrazach Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Najsilniejsi i najwytrwalsi mogą podjąć wyzwanie startując w Krynickiej Setce (105 kilometrów), Arii Kiepury (60 kilometrów) lub Powrocie Nikifora (43 kilometry). Początkujący sprawdzą swoje siły w krótszych biegach: Słotwiny Arena (20 kilometrów) Szalona Jedenastka (11 kilometrów) czy w Małopolska Rekordowa Dycha (10 kilometrów). Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych, dzieci i młodzież mogą zasmakować emocji sportowych na Słotwiny Arena Junior. Profesjonalna organizacja zawodów, niezwykła atmosfera oraz interesujące wydarzenia towarzyszące sprawiają, że impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród sportowców, ale na stałe wpisuje się w kalendarze osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas.
Bieganie po górach
Największym zainteresowaniem w Małopolsce cieszą się biegi górskie, które przeważnie odbywają się w miesiącach letnich. Mimo, że ze względu na trudny teren i duże przewyższenia, biegi te wymagają odpowiedniego zaplecza technicznego i dobrego przygotowania fizycznego, chętnych nie brakuje. W kalendarzu wydarzeń biegowych na stałe zagościły już biegi organizowane regularnie od kilku lat, z których za czołowe uznać można Bieg ultra Granią Tatr, Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, czy Ultra Maraton Babia Góra.
- Bieg Ultra Granią Tatr, który w sierpniu tego roku odbył się po raz piąty, to najtrudniejsze wydarzenie biegowe. Trasa wymagająca ogromnego przygotowania technicznego poprowadzona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, szczytami Tatr Zachodnich i Wysokich, od Siwej Polany u wylotu Doliny Chochołowskiej do Kuźnic. Dystans wynosi 71 kilometrów a przewyższenie około 5000 metrów.
- Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, organizowany w ramach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego na początku lata przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem. Trasa biegu wynosi około 32 kilometrów i prowadzi od Krupówek przez Nosal i Dolinę Jaworzynki po szczyty grani tatrzańskiej – Przełęcz Świnicką, Liliowe, Beskid i Kasprowy Wierch.
- Ultramaraton Babia Góra oraz inne biegi organizowane podczas weekendu biegowego w Lipnicy Wielkiej i Zawoi w sierpniu. Podczas wydarzenia swoje siły wypróbować można w biegach: Chaszczok - bieg na Babią Górę na dystansie 8 kilometrów, Letni Bieg Wschodzącego Słońca na dystansie 4,5 kilometra oraz 2xDiablak Race na dystansie 22 kilometrów. Indywidualną formę można sprawdzić także w cyklu żywieckich biegów Złotej 50-tki, czyli w Biegu na Pilsko, Biegu na Żar, czy na Rysiankę.
Oprócz modnych biegów górskich, w Małopolsce odbywają się liczne imprezy biegowe w większych i mniejszych miastach i miejscowościach regionu. Na uwagę zasługuje cykl biegów organizowanych w ramach Tour de Małopolska, obok letniego Festiwalu Tour de Małopolska warto wyróżnić także Myślenicki Bieg Uliczny. W Zakopanem odbywa się regularnie Bieg po Oddech, Bieg Hasiora czy Tropem Wilczym Bieg Żołnierzy Wyklętych.
Tych, którzy jeszcze nie zdążyli w tym roku wziąć udziału w zawodach polecamy biegi organizowane w okresie jesiennym. Z najpopularniejszych nadchodzących imprez biegowych w Małopolsce czekają nas jeszcze:
- XXI Bieg na szczyt Rysianki, organizowany 5 września na dystansie 6 km. Start zaplanowany jest w Żabnicy Skałce, a meta na Hali Rysianka (1322 m n.p.m.). Bieg jest jednym z wydarzeń cyklu Złotej 50-tki górskich biegów żywieckich.
- Dycha pod Krokwią, to bieg na dystansie 10 kilometrów na trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Promocji Sportu, Rekreacji i Aktywności Fizycznej „Flow”, a bieg zaplanowany jest na 8 października.
- IV Bieg Hasiora, to bieg na dystansie 5 kilometrów organizowany przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i upamiętniający postać Władysława Hasiora – znakomitego rzeźbiarza. Trasa poprowadzona w dół jest kuszącym wyzwaniem pozwalającym osiągnąć niezwykłe rekordy.
- Perły Małopolski – to cykl wydarzeń o charakterze sportowym organizowany w województwie małopolskim. Impreza ta ma na celu połączenie rywalizacji sportowej na wysokim poziomie z formą rodzinnego pikniku w najładniejszych miejscach Małopolski. Najbliższe terminy top 19 września – Szczawnica, 24 października - Rabka-Zdrój.
- Cykl 100 miles of Beskid Wyspowy składa się z kilku biegów o różnych dystansach od 100 do 14 mil, a jego przesłaniem jest: popularyzacja i promocja biegów górskich w Beskidzie Wyspowym, samego pasma i Małopolski. Zawody odbywają się wiosną i już trwają zapisy na rok przyszły.
Niemal każde pasmo górskie małopolski i każde miasto ma swoje zawody biegowe.
Biegaj także wirtualnie
Coraz popularniejszą formą biegów w czasie pandemii stają się także biegi wirtualne, w których można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania, a często dopuszczalny jest także marsz czy nordic walking. Warto więc dbać o formę fizyczną regularnie i sprawdzać swoje możliwości w biegach oraz osiągać nowe rekordy.