Na nartach skiturowych można dotrzeć praktycznie wszędzie, na dodatek szybciej niż pieszo albo na rakietach śnieżnych. Dlatego można zobaczyć więcej, przeżyć dodatkowe emocje podczas zjazdów, poczuć bliższy kontakt z przyrodą i przyjemność z jazdy po śniegu, po którym nikt nie jechał przed nami. Dzięki temu ta znana dopiero od niedawna forma aktywności zyskuje coraz więcej zwolenników. Wszystkich, niezależnie od stopnia skiturowego wtajemniczenia, zapraszamy do Małopolski. Tu każdy znajdzie szlak odpowiedni dla siebie, poznając przy okazji arcyciekawe miejsca, tradycje i potrawy regionalne.
Trasy dla każdego amatora skituringu
Rozumiemy, że skoro narty skiturowe różnią się nieco od biegówek czy desek zjazdowych, to i inne są też oczekiwania ich miłośników. Zapewniamy, że Małopolskie trasy w pełni zaspokoją oczekiwania każdego amatora skituringu. Mnóstwo niezbyt męczących szlaków pozwala wyjść z dolin na górskie grzbiety, by wędrować nimi i zdobywać kolejne szczyty, a potem zjechać w dolinę, korzystając z bogatej infrastruktury stacji narciarskich, licznych ścieżek rowerowych czy leśnych dróg biegnących stokami. Osoby z mniejszą kondycją mogą wyeliminować trud wspinaczki, korzystając z wyciągów i dopiero od ich górnych stacji ruszyć na wędrówkę.
Możliwych tras jest mnóstwo. Wystarczyć wziąć mapę z zaznaczonymi szlakami pieszymi, trasami rowerowymi czy ścieżkami edukacyjnymi i wyznaczyć marszrutę według własnych preferencji, np. do ciekawych miejsc, z pięknymi panoramami, czy po prostu przez tereny z dala od zgiełku miast czy stacji narciarskich. Na wędrówkę warto ze sobą zabrać też kompas oraz koniecznie naładowany telefon komórkowy.
Beskid Makowski – bogata sieć szlaków
Beskid Makowski, teren między Zembrzycami i Makowem Podhalańskim (na zachodzie) a Myślenicami i Pcimiem (na wschodzie), to ciekawa propozycja dla początkujących i średniozaawansowanych miłośników skituringu. Długie, pofałdowane grzbiety zapewniają wiele wrażeń i pięknych widoków, nie nużąc przy tym monotonią. Bogata sieć szlaków pozwala na konfigurowanie dłuższych i krótszych tras.
Dla najwytrwalszych można zasugerować wędrówkę żółtym szlakiem z Makowa Podhalańskiego przez Koskową Górę, Parszywkę, Kotoń Zachodni do Pcimia lub czerwonym z Zembrzyc przez Chełm, Palczę, Bieńkowską Górę, Trzebuńską Górę do Myślenic. Początkującym można polecić fragment tejże trasy z Myślenic przez Sularzówkę na Trzebunią Górę – to łatwa wycieczka, w części przebiega lasem, a w części malowniczymi łąkami.
Gorce i Beskid Wyspowy – piękne widoki i wiele wrażeń
Będąc w Gorcach, warto wybrać się na Turbacz. Niezależnie od miejsca startu na trasie będzie czekało wiele pięknych widoków oraz wrażeń.
Oto przykładowe trasy, na początek naszej przygody:
⇒ z Nowego Targu, z dzielnicy Kowaniec szlakiem żółtym przez Bukowinę Miejską do schroniska na Turbaczu; powrót szlakiem zielonym przez Bukowinę Waksmundzką;
⇒ z Koninek trasą rowerową w kierunku Koniny do szlaku zielonego i dalej nim przez Turbaczyk, Czoło Turbacza do schroniska; powrót szlakiem czerwonym na Obidowiec, skąd szlakiem zielonym na Tobołów, a stąd wygodną nartostradą do Koninek;
⇒ z Rzek szlakiem niebieskim doliną Kamienicy do Przełęczy Borek, skąd szlakiem żółtym na Turbacz; powrót szlakami czerwonym i zielonym na Jaworzynę Kamienicką skąd trasą rowerową zjazd do Rzek.
⇒ Na Turbacz polecamy również trasę z Rabki-Zdrój najpierw szlakiem czarnym, potem czerwonym/czarnym do schroniska na Maciejowej, dalej szlakiem czerwonym przez Przełęcz Pośrednie do schroniska Stare Wierchy, stamtąd szlakiem czerwonym/zielonym przez Obidowiec, a potem czerwonym do schroniska na Turbaczu.
Beskid Wyspowy to raczej teren dla bardziej zaawansowanych skiturowców. Choćby trasa z Mszany Dolnej szlakiem żółtym na Ćwilin, skąd niebieskim przez Przełęcz Gruszowiec na Śnieżnicę, z której można zjechać nartostradą ośrodka Kasina Ski&Bike Park do Kasiny Wielkiej, by stamtąd wyruszyć szlakiem czerwonym na Lubogoszcz, a z niej zjechać szlakiem zielonym do miejsca startu.
Znajdziemy tutaj również niezbyt wymagające szlaki, jak chociażby trasa Szczawa – Mogielica – Szczawa (fragmentami z Mogielicy jest wąska i stroma, przebiegająca w dużej części lasem, jak również trasami biegowymi), czy też idealny szlak dla początkujących: Jurków – Ćwilin – Jurków.
Skiturowa trasa prowadzi również na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielicę – z Półrzeczek Polany trasą narciarstwa biegowego, a dalej szlakiem niebieskim z Jurkowa. Ze szczytu zjazd przez Polanę Stumorgową i lasem do parkingu.
Beskid Sądecki i Niski – śladem Łemków i ciszy
W Beskidzie Sądeckim i Niskim doskonale nadają się na skiturowe wyprawy okolice Muszyny, Wierchomli, Krynicy, Łabowej (na Halę Łabowską), Szczawnicy czy też miejscowości uczestniczących w projekcie Śnieżne Trasy przez Lasy. Można oszczędzić sobie trudów podejścia, korzystając z licznych wyciągów, a potem wybierać różne warianty trasy korzystając ze szlaków pieszych i ścieżek rowerowych.
Jedną z propozycji może być łagodne podejście z centrum Krynicy (szlak zielony) na Przełęcz Krzyżową i dalej szlakiem niebieskim przez Przysłop na Runek, skąd szlak czerwony doprowadzi na Jaworzynę Krynicką. Po odpoczynku, nacieszeniu oczu pięknymi widokami można rozpocząć długi zjazd jedną z nartostrad do Czarnego Potoku.
Inna opcja, to wykorzystanie infrastruktury stacji narciarskiej Wierchomla, która pozwala się dostać na szczyty nad Wierchomlą i stamtąd ruszyć w kierunku Krynicy bądź Piwnicznej.
Krótka, ale miejscami wymagająca trasa to propozycja ze Szczawnicy na Szafranówkę niebieskim szlakiem od schroniska Orlica. Na początku od dolnej stacji kolejki Palenica prowadzi promenadą wzdłuż Grajcarka po trasie rowerowej ze Szczawnicy do słowackiej Leśnicy. Dalej już szlakiem, krótkim i stromym podejściem do granicy i połączenia ze szlakiem żółtym z Leśnicy. Następnie urokliwymi polanami i nartostradą na szczyt Szafranówki. Zjechać można trasą narciarską na parking dolnej stacji kolejki Palenicy.
W Beskidzie Niskim w lecie wciąż nie ma tłumów turystów, a w zimie spotyka się ich przede wszystkim w większych miejscowościach. Wędrując urokliwymi dolinami w poszukiwaniu śladów Łemków, wspinając się na wzniesienia, na których wypasali przed laty swoje stada przez kilka godzin można nie spotkać nikogo i odnieść wrażenie, że czas tu się zatrzymał.
Stoki są tu raczej łagodne, więc doskonale nadają się do szlifowania umiejętności. Na przykład na przebiegającej przez piękne tereny trasie z miejscowości Izby na Przełęcz Beskid, skąd szlakiem zielonym można dotrzeć na Lackową, by zjechać ku Przełęczy pod Ostrym Wierchem i stąd przez Bieliczną wrócić do Izb. Wiele możliwości dają też dziesiątki kilometrów szlaków wyznaczonych w ramach projektu Śnieżne Trasy przez Lasy z centrum narciarstwa w Krzywej – to kompleks na terenie wsi Pętna, Bartne, Krzywa, Czarne, Wołowiec, Nieznajowa, Radocyna z główną 50-kilometrową pętlą uzupełnioną szlakami łączącymi, przebiegający lokalnymi drogami i ścieżkami leśnymi, łąkami oraz terenami przyległymi do lasów z pięknymi panoramami Beskidu Niskiego i Sądeckiego, a nawet Tatr, prowadzący pośród wyludnionych wiosek łemkowskich, unikalnych cerkwi i kapliczek, kamiennych krzyży i cmentarzy wojennych.
Tatry i Podhale – z widokiem na postrzępione granie
Na Podhalu można rozpoczynać przygodę ze skiturami lub doskonalić swoje umiejętności. Na trasach w paśmie Gubałówki nad Zakopanem, bądź po masywie rozciągającym się między Białką Tatrzańską a Bukowiną Tatrzańską, skiturowcom towarzyszy panorama Tatr, gdzie amatorzy skituringu znajdą wiele szlaków, na których po niezbyt męczących podejściach można się cieszyć długimi, dającymi radość z szusowania zjazdami.
Bardzo ciekawą propozycją dla zaawansowanych jest szlak narciarski prowadzący z Polany Chochołowskiej przez Grzesia, Wołowiec, Wyżnią Dolinę Chochołowską z powrotem do punktu startu. Przed wyruszeniem na tę piękną wysokogórską trasę bezwzględnie trzeba sprawdzić komunikat śniegowy i lawinowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Do najchętniej uczęszczanych przez skiturowców miejsc w Tatrach należą niewątpliwie Dolina Bystrej, rejon Kuźnic, Kasprowego Wierchu czy Kopy Kondrackiej i Hali Gąsienicowej.
O walorach Tatr, możliwościach uprawiania w nich skituringu przekonują między innymi realizatorzy projektu Skiturowe Zakopane – to propozycja obecnie kilkudziesięciu skitourowych tatrzańskich szlaków (łącznie to ponad 100 kilometrowych tras) dla osób o różnych umiejętnościach i kondycji, dokładnie opisanych i sfotografowanych czy też sfilmowanych.
Wybór skiturowych szlaków w Tatrach jest naprawdę duży, wiele zależy od umiejętności, sił i upodobań miłośnika skiturów. Trzeba tylko pamiętać, by bezwzględnie przestrzegać ograniczeń związanych z ochroną przyrody, stosować się do ostrzeżeń związanych z zagrożeniem lawinowym.
Zawsze z poszanowaniem przyrody!
Także w innych pasmach górskich skiturowa przygoda musi odbywać się z pełnym poszanowaniem przyrody. Co prawda dozwolone jest opuszczanie znakowanych tras, ale w obszarach chronionych wolno to robić tylko przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej, która chroni roślinność przed uszkodzeniami.
Szczególnie jest to ważne na terenie parków narodowych. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przygotowały specjalny poradnik, w którym tłumaczą zasady bezpiecznego poruszania się na skiturach, przedstawiają zalecenia co do warunków, w których można ruszać w góry oraz obostrzenia obejmujące pewne okresy i obszary.
Pamiętaj: #NajważniejszeWrócić
Skituring daje swobodę planowania trasy, korzystania ze szlaków pieszych czy rowerowych, ale i tras dla narciarzy zjazdowych. Ważne, by nie przeceniać swoich możliwości, na wyprawę wyruszać odpowiednio ubranym i zaopatrzonym w napoje oraz prowiant, zwracać należy baczną uwagę na zmieniające się warunki pogodowe. W szybko zapadającym zmierzchu, we mgle lub podczas obfitych opadów śniegu, nie trudno stracić orientację w terenie i sprowadzić na siebie kłopoty.
O regułach zachowania w górach przypomina cykl filmików przygotowanych w ramach akcji #NajważniejszeWrócić prowadzonej wspólnie przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Uprawiając skituring w Tatrach, trzeba też mieć świadomość zagrożeń lawinowych i znać zasady lawinowego abc.
Czas na relaks i... regenerację sił
Po wysiłku fizycznym czas na relaks, zregenerowanie sił, by kolejnego dnia ponownie wyruszyć na trasę. Każdy, niezależnie od swoich upodobań, znajdzie w Małopolsce odpowiednią dla siebie propozycję. Może to być odnowa biologiczna w jednym z uzdrowisk lub kompleksów spa, pobyt w którymś z basenów termalnych z widokiem na Tatry lub udział w kuligu. Każdemu polecamy odwiedzenie jednej z wielu karczm regionalnych – np. tych znajdujących się na Małopolskiej Trasie Smakoszy – i spróbowanie tutejszych przysmaków.
Odkryj Małopolskę – daj się ugościć
Planując pobyt i trasy na skiturach, warto wziąć pod uwagę ciekawe miejsca w Małopolsce, np. te przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach, leżące na Szlakach Papieskich czy małe prywatne muzea, a także interesujące wydarzenia, np. Góralski karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zachęcamy do odkrywania Małopolski, wytyczania na jej mapie swoich własnych szlaków, poznawania jej tradycji i kultury. Zapraszamy!