Jak zbudowany jest nasz przewodnik?
- Opisaliśmy wszystkie linie kolejowe według tej samej zasady.
- Wszystkie linie obsługują Koleje Małopolskie.
- Wymieliliśmy wszystkie stacje na każdej linii kolejowej.
- Przy każdej stacji umieściliśmy krótkie opisy atrakcji znajdujących się w pobliżu, przechodzących obok szlaków turystycznych, tras rowerowych, dużych obszarów leśnych.
- Specjalnie oznaczamy stacje połączone z systemem komunikacji Autobusowych Linii Dowozowych. Dzięki tym połączeniom można komfortowo dotrzeć do kilkudziesięciu miejscowości odległych od linii kolejowych.
Co można zobaczyć na trasie Tarnów – Nowy Sącz
Piękna, malownicza linia kolejowa. W XIX wieku nazywano ją linią tarnowsko-leluchowską. Została oddana do użytku 18 sierpnia 1876 roku, w dniu 46. urodzin cesarza Franciszka Józefa I. Linia leluchowska miała charakter strategiczny. Budowano ją jako połączenie transkarpackie tak dla handlu, jak i dla użytku wojska na wypadek wojny z Rosją. Linia biegnie przez niezwykle atrakcyjne Pogórze Ciężkowickie.
Tarnów
Tarnów – miasto uważane za polski „biegun ciepła”. Posiada najwyższą średnią temperatury powietrza w roku. Perełka polskiego renesansu zachwyca rynkiem z ratuszem i kamieniczkami, a także pamiątkami po społeczności żydowskiej oraz urodzonym tu generale Józefie Bemie. Telewizja CNN uwzględniła Tarnów w rekomendacji 15 europejskich miast wartych odwiedzenia.
Najcenniejsze obiekty:
- Piękny dworzec kolejowy z XIX wieku. Należał do najokazalszych obiektów tego typu w Galicji.
- Zabytkowy Rynek z ratuszem
- Bazylika Katedralna
- Mauzoleum Józefa Bema
- Cmentarze: wojenny i żydowski
- Park Strzelecki
- Muzea: Etnograficzne, Historii Tarnowa i Regionu
- Stara Łaźnia i Bima
Więcej informacji: Centrum Informacji Turystycznej Tarnów
Łowczówek Pleśna
- Pleśna – kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z lat 20. XX wieku, w którym można podziwiać XVII-wieczne barokowe ołtarze i ambonę.
- Pleśna – cmentarz wojenny numer 173 z I wojny światowej.
- Łowczówek – cmentarze wojenne numer 171 i 172 z I wojny światowej. Cmentarz numer 171 zwany jest cmentarzem polskich legionów. Upamiętnia poległych podczas jednej z najsłynniejszych bitew legionistów w grudniu 1914 roku. Według relacji świadków po stronie rosyjskiej także walczyli Polacy wcieleni do armii carskiej.
Tuchów
- Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej ‑ z klasztorem i Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Redemptorystów ‑ które od 1597 roku przyjmuje pielgrzymów przybywających tu przed słynący łaskami obraz Matki Boskiej Tuchowskiej, i gdzie można także zwiedzać trzy muzea: Misyjne, Sanktuaryjne i Etnograficzne.
- Kościół świętego Jakuba wybudowany w latach 1791–1800. Wystrój wnętrza głównie rokokowy z końca XVIII wieku.
- Cztery cmentarze wojenne z I wojny światowej.
Co roku w sierpniu w Tuchowie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Wina Tuchovinifest.
Bogoniowice Ciężkowice (stacja kolejowa w Bogoniowicach, koło miasteczka Ciężkowice)
Bogoniowice
- Cmentarz wojenny numer 138 z I wojny światowej.
- 3 kilometry od stacji kolejowej rynek z niską zabudową z XVIII i XIX wieku. Na środku rynku ratusz z 1848 roku oraz kapliczka świętego Floriana z 1895 roku.
- Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego i świętego Andrzeja Apostoła. Słynący łaskami obraz Pana Jezusa Miłosiernego (Ecce Homo) z XVII wieku.
- Rezerwat przyrody „Skamieniałe Miasto” z „Wąwozem Czarownic” oraz interesującymi formacjami skalnymi. W 1931 roku „Skamieniałe Miasto” zostało uznane za zabytek przyrody.
- Park Zdrojowy, gdzie na powierzchni ponad 6 hektarów znajduje się m.in. ogród sensoryczny, strefa dla dzieci i tężnia solankowa.
- Cmentarz wojenny numer 137 z I wojny światowej.
- Muzeum Przyrodnicze imienia Krystyny i Włodzimierza Tomków. Założone w 1989 roku obejmuje bogatą kolekcję eksponatów: ptaków, owadów oraz ssaków.
Początek / koniec szlaków rowerowych:
Bobowa
Bobowa – czarowne miasteczko uznawane za stolicę polskiej koronki klockowej. Od wielu pokoleń kobiety przekazywały sobie sztukę wyrabiana unikatowych wzorów. Kiedyś jeden z największych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Znajduje się tu grób cadyka Bobowej Salomona ben Natana Halberstama, do którego do dziś pielgrzymują Żydzi z całego świata
- Rynek średniowieczny, na którym kapliczka z figurą świętego Floriana z przełomu XVIII/XIX wieku, fontanna z figurą Koronczarki Bobowskiej.
- Kościół Wszystkich Świętych, pierwotnie gotyckie, potem kilkakrotnie przebudowywany. We wnętrzu między innymi obraz autorstwa Jacka Malczewskiego „Ukrzyżowanie” oraz organy zbudowane przez znanego organmistrza Tomasza Falla.
- Barokowa synagoga z XVIII wieku.
- Kościół cmentarny świętej Zofii. Gotycki kościół z drugiej połowy XV wieku.
- Dwór zwany „Zamkiem w Bobowej”, wzniesiony w XVII wieku
- Dwa cmentarze wojenne numer 132, 133 z I wojny światowej.
Wilczyska
- Drewniany kościół świętego Stanisława Biskupa z XVII wieku. Wewnątrz krucyfiks barokowy z XVIII wieku, gotycka kamienna chrzcielnica z 1486 roku.
Stróże
Ważny węzeł kolejowy. Stacja otwarta została w sierpniu 1876 roku, wraz z całą linią kolejową. Stanowi stację węzłową, dającą początek linii 108 w kierunku Jasła. Jest to jeden z ważniejszych dworców w przebiegu dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.
- Muzeum Skansen Pszczelarstwa imienia Bogdana Szymusika.
- Zwierzyniec – Mini zoo.
Grybów
- Zabytkowy browar, gdzie do dziś jest warzone piwo
- Stara plebania z 1699 roku – obecnie Muzeum Parafialne z eksponatami z dawnych kościołów, okolicznych cerkwi i synagog.
- Synagoga wzniesiona w 1909 roku. Obecnie popada w ruinę.
- Trzy cmentarze wojenne numer 129, 130, 130 B z I wojny światowej.
- Neogotycki kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, budowa 1909-1914. Dwanaście rokokowych obrazów z 2. połowy XVIII wieku przedstawiające apostołów.
Ptaszkowa
- Drewniany kościół Wszystkich Świętych z 1555 roku. Najcenniejszy zabytek wyposażenia gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z około 1420 roku
- Centrum Sportów Zimowych. Obiekt dysponuje trasą do narciarstwa biegowego z homologacją FIS oraz PZN
Nowy Sącz
Nowy Sącz to miasto na wiele turystycznych okazji. Trzecie pod względem liczby ludności miasto województwa małopolskiego. Centralne miasto Beskidu Sądeckiego.
- Zabytkowy budynek dworca kolejowego z 1909 roku. Przed stacją naturalnej wysokości pomnik „Sądecki kolejarz”. Pomnik przedstawia kolejarza idącego do pracy, trzymającego w ręku charakterystyczny kuferek.
- Rynek z Ratuszem. Wizytówka Nowego Sącza. Piękne kamienice renesansowe i barokowe. Ratusz obiekt dominujący na rynku. Eklektyczna forma z imponującą fasadą i wieżą. Obecnie siedziba władz miasta.
- Cmentarz żydowski.
- Ruiny zamku z Basztą Kowalską. Zabytek pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego.
- Kościół drewniany pod wezwaniem świętego Rocha z przełomu XVI i XVII wieku.
- Skansen Miasteczko Galicyjskie. Unikatowe miejsce stworzone ze zrekonstruowanych zabudowań małomiasteczkowych z przełomu XIX i XX wieku. Do zwiedzania udostępnione są wnętrza, w tym stylowo wyposażone pracownie, na przykład zegarmistrzowska, fotograficzna czy krawiecka oraz kawiarnia, poczta i apteka retro.
- Sądecki Park Etnograficzny. Największy skansen w Małopolsce.