Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny nr 352 Marcinkowice

Cmentarz wojenny nr 352 Marcinkowice

Kamienny krzyż i pomnik udekorowany kwiatami, otoczone ogrodzeniem.

Marcinkowice 341, 33-393 Marcinkowice Region turystyczny: Pogórza

Bitwa pod Limanową, zwana także operacją łapanowsko-limanowską, miała miejsce w początkowej fazie I wojny światowej na przełomie listopada i grudnia 1914 roku. Cmentarz w Marcinkowicach położony jest niedaleko miejsca grudniowej bitwy stoczonej przez I Pułk Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego z Rosjanami w ramach wielkiej kontrofensywy Austro-Węgier.

Mimo, że oddziały dowodzone przez Józefa Piłsudskiego zostały zaatakowane przez przeważające siły rosyjskiego VIII Korpusu 8. Armii generała Brusiłowa, Polacy uniknęli okrążenia i całkowitej klęski cofając się ku Limanowej. W walkach zginęło jednak 12 legionistów, a wielu zostało rannych. Dziewięciu spośród poległych pochowanych jest na cmentarzu wojennym nr 352 zaprojektowanym przez architekta Gustava Ludwiga. 
Nekropolia została zaprojektowana na planie prostokąta o wymiarach 14,5 metra na 5 metrów i składa się z trzech zespołów pomników grobowych. W centralnym miejscu cmentarza, z inicjatywy społeczności i legionistów z Nowego Sącza, został ustawiony obelisk upamiętniający polskich żołnierzy. Jednym z poległych był kapitan Władysław Milko, redaktor ze Lwowa i dowódca jednej z kompanii walczących pod Marcinkowicami. Ponieważ dużą liczbę ofiar podczas walk pochłonął ogień artylerii, jako upamiętnienie, w bryłę obelisku zostały wmurowane pociski dział artyleryjskich. Na cmentarzu znajdują się mogiły 25 innych żołnierzy austro-węgierskich oraz 5 rosyjskich.


Powiązane treści