Prestiżowa Róża Regionów dla małopolskich wydawnictw turystycznych

Nagrodzeni w konkursie 2024 Róża Regionów. Uroczysta gala podczas poznańskiego Tour Salonu
„Małopolska w rytmie eko”, wydana przez Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, oraz seria wydawnictw prezentujących walory turystyczne regionu, sygnowana przez Małopolski System Informacji Turystycznej i Małopolską Organizację Turystyczną, zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami w konkursie „Róża Regionów”. Uroczysta gala odbyła się 4 września podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu.

– To, w jaki sposób regiony się promują, idzie w dobrym kierunku. Jest coraz więcej nowych i ciekawych pomysłów – podkreśla dr Włodzimierz Banasik z Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie. Szacowne jury konkursu, organizowanego przez wydawcę „Wiadomości Turystycznych”, oceniało pomysły w czterech kategoriach: projekty specjalne, foldery, aplikacje mobilne i serie wydawnicze. Szczególną uwagę zwracano m.in. na rzetelność, użyteczność, kreatywność, a także opracowanie poszczególnych materiałów.

Małopolskę uhonorowano w dwóch kategoriach – projekty specjalne oraz serie wydawnicze.

I miejsce dla „Małopolski w rytmie eko”

„To, co wyróżnia podróżowanie w stylu eko, to szacunek i wrażliwość na przyrodę i krajobraz, a także na potrzeby ludzi mieszkających w miejscach, które odwiedzamy. Dzięki ekoturystyce jesteśmy bliżej nich i natury, mamy szansę doświadczyć, poczuć, poznać, zaprzyjaźnić się, zachwycić otaczającym nas światem. I zabrać ze sobą wspaniałe wspomnienia… oraz swój ślad węglowy” – tak pięknie Dominika Zaręba zachęca do wyprawy w niezwykły świat, podpowiadając jednocześnie w jakie miejsca warto się wybrać, by być eko.

Wspomnieć wypada, że z owym imponującym dziełem, liczącym sobie ponad 700 stron, możemy wędrować przez cały rok i wszystkie małopolskie regiony – począwszy od podhalańskiego, przez sądecki oraz Małopolskę Zachodnią, a skończywszy na tarnowskim oraz okolicach Krakowa.

Po drodze odkryjemy szlaki „Pośród tatrzańskich smreków i turni”, te z „Babią Górą w tle”, a wędrować będziemy też „góralskimi ścieżkami od Pienin po Gorce”. Poznamy również trasy rowerowe wokół Jeziora Czorsztyńskiego, Szlak Orlich Gniazd, Dolinę Karpia, Szlak Kultury Wołoskiej, nie pomijając dziedzictwa industrialnego w dolinach Wisły, Przemszy i Soły… Przewodnik ten to także setki bezcennych podpowiedzi, gdzie zatrzymać się na chwil parę, gdzie zaś na dłużej, a wszystko to po to, aby w pełni skorzystać z oferty edukacyjno-kulturalnej na jaką możemy liczyć w danym miejscu. I nie można zapomnieć, że „Małopolska w rytmie eko” to również mnóstwo informacji praktycznych, stosowne adresy, a także piękne zdjęcia.

„Odkryj wyjątkowe miejsca, wyrusz na nieprzetarte szlaki, odetchnij bliżej przyrody i zachwyć się pięknem krajobrazów! – tak kusi autorka tego niezwykłego dzieła. Nic dodać, nic ująć. Odkrywajmy zatem Małopolskę, oczywiście w rytmie eko!


 

Małopolska w rytmie eko

Wyróżnienie dla turystycznej serii MSIT i MOT

„Aktywnie latem”, „Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO”, a także „Szlak Architektury Drewnianej” – ta starannie wydana i opracowana seria wydawnictw prezentujących walory turystyczne Małopolski, sygnowana przez MOT oraz MSIT, nie tylko zyskała uznanie jury konkursu „2024 Róża Regionów”, ale także licznych turystów, którzy aktywnie spędzają czas na małopolskich ścieżkach.

Jeśli więc wybierzecie inspirujące podpowiedzi z przewodnika „Aktywnie latem” małopolskie ścieżki poprowadzą Was Drogą Królewską i Szlakiem Techniki po Krakowie, wśród jurajskich ostańców Ojcowskiego Parku Narodowego, a także malowniczo wijącymi się dolinami – Prądnika, Sąspówki, Kobylańską i Bolechowicką. Zajrzycie też w puszczańskie uroczyska, do wiśnickiej twierdzy, a także do Skamieniałego Miasta. Nie ominiecie oczywiście ani tatrzańskich jezior oraz reglowych dolinek, ani naddunajeckich zamków i nadpopradzkich warowni… Małopolska to bowiem idealna kraina dla aktywnych – turystów pieszych i rowerowych.

Dla aktywnych, ale też lubiących poznawać miejsca wyjątkowe, uhonorowane i docenione przez światowych ekspertów, doskonałym przyjacielem w podróży, będzie przewodnik odkrywający przed wędrowcami tajemnice „Małopolskiej Trasy Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Odnajdziemy na niej zarówno Stare Miasto w Krakowie (także Zamek Królewski na Wawelu, Stradom i Kazimierz), Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce oraz Bochni (również Zamek Żupny w Wieliczce), Miejsce pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau (były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady), także manierystyczny zespół architektoniczno-parkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, drewniane kościoły w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej i Sękowej oraz cerkwie w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach i Powroźniku.

Cud trwania, kunszt, maestria, szyk, urok, świetne wpisanie w krajobraz, ale też mnóstwo barwnych opowieści – to wszystko odnajdziemy na „Szlaku Architektury Drewnianej” w Małopolsce. Ujrzymy tu wysmukłe kościoły i baniaste cerkwie, malownicze dwory, wyszukane wille, ale też proste, niekiedy jeszcze kurne chaty. Są pojedyncze perełki i całe ich zespoły. Jeśli zdecydujemy się wkroczyć na tę niezwykłą ścieżkę, liczącą ponad 1500 km, poznamy nie tylko 255 wyciosanych z drewna arcydzieł, w tym także te wpisane na Listę UNESCO, ale także praktycznie całą Małopolskę. A wszystko to okraszone przepięknymi fotografiami.

Aktywnie latem Szlak Architektury Drewnianej Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Przewodniki po Małopolsce – to najpewniejsza droga, która wiedzie do turystycznego raju. To klucz do imponującego skarbca Małopolski. Odkrywajmy więc Kraków i Małopolskę, oczywiście zawsze z najlepszymi przewodnikami!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści