Oświęcim i okolice - śladami sacrum

Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych nawa główna Oświęcim
Rejon Oświęcimia może poszczycić się długą listą zabytków o charakterze sakralnym, niektóre z nich znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Jednym z najciekawszych obiektów sakralnych, jednocześnie najbardziej znanych jest Synagoga Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu. To namacalny ślad żydowskiej społeczności, która przed II Wojną Światową stanowiła ponad połowę wszystkich mieszkańców miasta. Kultura żydowska i chrześcijańska przenikały się w tym miejscu, a pozostałości tego widoczne są do dziś.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu sięga początków dominikańskiego kościoła Świętego Krzyża z XIV wieku, a Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini przyciąga wiernych cudowną figurką sprowadzoną w 1962 roku z Fatimy. Kościół św. Mikołaja w Chrzanowie mieści pod swoimi murami krypty, w których pochowano urzędników dworu, wybitnych mieszczan i dawnych właścicieli Chrzanowa. Renesansowy kościół św. Wojciecha i Jerzego w Zatorze stanowi punkt obowiązkowy dla miłośników zabytkowej architektury, podobnie jak kościół MB Częstochowskiej w Mętkowie, który pamięta Karola Wojtyłę jako wikarego, kiedy kościół stał jeszcze w Niegowici. Na terenie Oświęcimia i okolic mieści się więcej tego typu drewnianych, bądź drewniano-murowanych obiektów kultu, jak chociażby kościół św. Mikołaja w Polance Wielkiej, kościół Świętego Bartłomieja w Porębie Wielkiej, kościół Świętego Wawrzyńca w Grojcu, kościół św. Marcina w Jawiszowicach, kościół Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach, kościół św. Andrzeja w Osieku czy też kościół Świętego Andrzeja w Graboszycach.

Będąc w Oświęcimiu nie można zapomnieć o nawiązującej do dominikańskiej tradycji Kaplicy św. Jacka oraz Sanktuarium Maryjnym w Płokach z cenną ikoną Matki Bożej. Z kolei pamiętający początki XVIII wieku barokowy kościół św. Jana Kantego w Kętach zachwyca jednonawową fasadą, kolebkowym sklepieniem i pięknym ołtarzem głównym. Będąc w okolicy warto ponadto obejrzeć kościół św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Nidku oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie.

Te wszystkie obiekty sakralne z pewnością ujmą swoją urodą każdego, kto zdecyduje się je odwiedzić, a historia, jaką każdy z nich skrywa zaciekawi niejednego turystę.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści