Muszyna. Dajcie się zaskoczyć temu pięknemu uzdrowisku

Na pierwszym planie odbudowane ruiny zamku Muszyna wśród lasu. Zamek wznosi się nad zakolem Popradu oraz zabudowaniami miasta. W tle wzniesienia górskie pokryte lasem.
Niewielka, ale bujnie się rozwijająca turystycznie miejscowość uzdrowiskowa położona w samym sercu Doliny Popradu, w otoczeniu Beskidu Sądeckiego. Zadziwia ofertą uzdrowiskową, rekreacyjną i poznawczą. To także miejsce, w którym kształtowała się kultura łemkowska, a jej ślady zachowały się do dziś. Wyjątkowe miejsce na letni wypoczynek dla osób ceniących sobie relaks i odpoczynek na łonie natury, ale to także propozycja dla aktywnych i lubiących wyzwania sportowe.

Parki zdrojowe

Muszyna to przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa co czyni ją idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Warto zainteresować się ofertą parków zdrojowych, zrewitalizowanych w ostatnim czasie i zagospodarowanych terenów zielonych. Jednym z takich miejsc jest położony wzdłuż potoku Szczawniczek Park Zdrojowy Baszta im. Antoniego Jurczaka. Wczasowicze znajdą tu wiele atrakcji. Na terenie parku, między innymi, znajdują się ruiny zamku, dwie pijalnie wody mineralnej, siłownie plenerowe, boisko do gier zespołowych, kamienne plansze do gry w szachy, a także wiaty wypoczynkowe. W upalne dni można nawet delektować się kąpielami słonecznymi i relaksem nad brzegami potoku ciesząc oko widokiem malowniczych kaskad. Bardziej aktywni mogą skorzystać z uroków ścieżki rowerowej oraz trasy pieszej, która łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym na pobliski, najwyższy szczyt wschodniego Beskidu Sądeckiego – Jaworzynę. Drugim parkiem zdrojowym jest Park Zapopradzie, na terenie którego trasa spacerowa ciągnie się bulwarami wzdłuż rzeki. Przepiękne miejsce zachęca do spacerów alejkami przecinającymi malownicze stawy, ścieżkami ozdobionymi stylizowanymi na antyczne rzeźbami, klombami i fontannami. Przechadzkę zakończyć można degustacją wód w pijalni wód.

Ogrody tematyczne: tradycyjne i nietypowe

Oprócz parków zdrojowych w Muszynie nie brakuje miejsc do relaksu na łonie natury. Przepięknym miejscem są Ogrody Sensoryczne (Ogrody Zmysłów), które odprężają i pobudzają wszystkie zmysły. Na przykład, w strefie popróbować można owoców roślin różnych odmian, a w strefie słuchu pod stopami chrzęści żwir i pieści uszy kojący szum strumienia. W ogrodzie sensorycznym znajduje się także wieża widokowa, z której rozpościera się panorama na Muszynę i malownicze okolice, to miejsce szczególne magiczne o zachodzie słońca. Niewątpliwie ciekawostką są Ogrody Biblijne, które ciekawą aranżacją przypominają najważniejsze historie biblijne. W ogrodach można zaobserwować kompozycje roślin znanych z kart Biblii oraz występujących w Jerozolimie lub Palestynie. Ogrody te podzielone są na pięć stref i odnoszą się do poszczególnych scen i tematów ze Starego i Nowego Testamentu. Na przykład jedna z części poświęcona jest historii zbawienia, inna to ogród krajobrazów biblijnych. To ciekawe miejsce położone na terenie parafii, będące miejscem kontemplacji, spotkania z naturą i doświadczenia wiary w inny sposób. Poszukujący wytchnienia i chwil relaksu mogą spędzić czas w Magicznym Ogrodzie, w którym znajdują się stawy relaksacyjne. Ogrody zostały stworzone na wzór antycznych ogrodów greckich, a roślinność jest domem dla wielu egzotycznych gatunków ptaków.

Pijalnie wód mineralnych

Muszyna to miejsce bogate w źródła wód mineralnych o prozdrowotnym składzie. Warto podczas spaceru zatrzymać się na chwilę w pijalni wody mineralnej Milusia lub w pijalni wody Antoni. Śmiało można skosztować wody w Parku Zdrojowym Zapopradzie. Wybierający się w dalsze spacery mogą skorzystać z sezonowych pijalni wody Wapienne oraz Grunwald. Butelka zdrowej i bogatej w minerały wody może być idealnym prezentem i pamiątką z wyjazdu.

Zamek w Muszynie

Zwiedzając Muszynę nie sposób nie zauważyć średniowiecznego zamku z XV wieku. Do dziś zachowały się tylko fragmenty murów, zamek jest wciąż miejscem badań archeologicznych i nie jest udostępniony do zwiedzania. Mimo to warto podjąć trudy wejścia na wzgórze Baszta, ponieważ spod zamku roztacza się zachwycający widok na Dolinę Popradu i Muszynę.

Urokliwe centrum i lokalne uliczki

Muszyna to miasteczko, w którym udało się zachować historyczny układ miejski – centrum miasta posiada nieregularny kształt, wyznaczony przez krzyżujące się tutaj drogi – dawne trakty handlowe. Wokół rynku rozpościera się sieć uliczek, które od strony południowej pną się zbocza góry Malnik. Co ciekawe, pod płyta rynku znajdują się piwnice dawnego ratusza, które w przyszłości będą udostępnione do zwiedzania. W rynku usytuowane są także zabytkowe kapliczki świętego Floriana oraz świętego Nepomucena. Dla łasuchów ważnym miejscem na rynku będzie kultowa kawiarnia Szarotka, która działa już prawie 60 lat. Warto zatrzymać się na pyszną kawę i ciasto domowej roboty. Ciekawostką, którą koniecznie trzeba zobaczyć jest zabytkowy zespół szeregowej mieszczańskiej zabudowy mieszkalnej przy ul. Kościelnej. Domy ustawione są równolegle do ulicy i pochodzą z przełomu XIX i XX w., wszystkie budynki charakteryzują się drewnianą bramą elewacji frontowej z półkolistym nadprożem.

Warto choć na chwilę zajrzeć do kościoła św. Józefa, barokowej świątyni z XVII wieku z jasną elewacją i wysoką wieżą. Wewnątrz kościoła podziwiać można gotyckie rzeźby.

Muzeum Regionalne

Na dni z kapryśną pogodą świetnym sposobem na spędzenie czasu ciekawie jest odwiedzenie Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, które znajduje się w  zrekonstruowanym zabytkowym zajeździe z XVII wieku. Ekspozycja etnograficzna poświęcona jest historii miejsca i regionu oraz obejmuje dzieje Muszyny czasu od szlaku handlowego do Państwa Muszyńskiego, przez ciekawostki kultury łemkowskiej, żydowskiej, po tajemnice cerkwi. W salach ekspozycyjnych obejrzeć można pamiątki po dawnych starostach, mieszczanach muszyńskich, Łemkach oraz Żydach zamieszkujących okolice. Osobna sala poświęcona sztuce nieprofesjonalnej z pracami Nikifora na czele.

Ślady łemkowskie

Muszyna i okolice to obszary zamieszkiwane niegdyś przez grupę etniczną Łemków. Do dziś zachowało się wiele śladów bytności tych ludów, można zaobserwować je w wielu miejscach w samej Muszynie i w okolicach. Warto zawrócić uwagę na nagrobki czy liczne kapliczki charakterystyczne dla kapliczek łemkowskich. Największym śladem kultury materialnej Łemków są cerkwie. Ci, którzy lubią wycieczki piesze i rowerowe mogą podążać szlakiem cerkwi, do tych położonych najbliżej miasta należą cerkwie w Szczawniku, Złockiem i Powroźniku. Cerkwie znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej. Warto wspomnieć, że także potrawy przyrządzane w lokalnych restauracjach czerpią inspiracje z dawnej kuchni łemkowskiej i serwują wiele specjałów pochodzących z tej kuchni, na przykład wyśmienite rydze na maśle i żurek na kiszonych rydzach.

Wycieczki piesze i rowerowe

Oryginalną ciekawostką w okolicy Muszyny są mofety, które przypominają bulgoczące źródełka  z Islandii. W rzeczywistości źródła te są zimne i pojawiają się wskutek uwalniania się podziemnych gazów na zewnątrz. Wydobywający się gaz to głównie dwutlenek węgla, który bulgocze na powierzchni mokradeł. To wspaniała alternatywa dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, będąc w okolicy Złockiego, można odwiedzić ,,Bulgotkę” i ,,Dyszawkę”, można też dotrzeć tu rowerem. Okolice Muszyny to tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo. Oprócz wycieczek pieszych szlakami Beskidu Sądeckiego, wolny czas można aktywnie spędzać na rowerze. W okolicy poprowadzonych jest wiele malowniczych i bezpiecznych szlaków rowerowych. Dla przepięknych widoków warto potrudzić się i skorzystać z atrakcji urokliwej okolicy. Na uwagę zasługuje także Popradzki Park Krajobrazowy, wraz ze ścieżką edukacyjną oraz pontonowy spływ Popradem.

 

Najwięcej informacji o atrakcjach Muszyny i całej Małopolsce znajdziecie: Punkt Informacji Turystycznej Muszyna

Centra Informacji Turystycznej są częścią Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, dzięki któremu znajdziemy najbardziej potrzebne informacje o atrakcjach turystycznych i ofercie kulturalnej Małopolski. Znajdują się one w 30 miejscach. MSIT to także portal, który właśnie czytacie i aplikacja mobilna VisitMałopolska. MSIT ułatwia podróżowanie po Małopolsce, znajdowanie najcenniejszych, a nie zawsze dobrze znanych miejsc oraz dostęp do lokalnych atrakcji.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści