Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury – zasmakujcie w podróży!

Kolaż zdjęć przedstawiających laureatów konkursu
Kto z nas nie potrzebuje czasem ucieczki od codziennych obowiązków, spędzenia czasu blisko natury, głębokich oddechów świeżym powietrzem i niczym niezmąconej ciszy i spokoju. W Małopolsce można odnaleźć wiele miejsc, które gwarantują spokojny, beztroski wypoczynek. Jeśli szukacie inspiracji na spokojny pobyt w rytmie slow koniecznie sprawdźcie, kto wy tym roku zasłużył na nagrodę i wyróżnienie w kategorii Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury plebiscytu Turystyczne Skarby Małopolski.

W pogoni za marzeniami właścicieli, stworzony z pasji, z dala od zgiełku powstał dom gościnny Tarninowe Wzgórze. Położony w Beskidzie Niskim obiekt  to prawdziwa ostoja. Niezależnie od pory roku można tu doskonale, aktywnie wypocząć, wiosna i lato zachęcają do pieszych wędrówek, jesień do grzybobrania, jesień do zjazdów na nartach lub jak dawniej, workach wypchanych sianem. Dom z klimatem położony jest całkowicie na uboczu z dala od sąsiadów…  Sąsiedztwo  stanowią lasy, rzeka i łąki. Wnętrza urządzone w stylu wiejskim z zachowaniem elegancji i smaku. Goście mogą skorzystać z ruskiej bani w lesie, sauny nad rzeką z nocami  saunowymi  z aromaterapią, wypożyczalni rowerów, wiaty grillowej, basenu w sezonie, boiska do siatkówki, boiska do piłki nożnej, dla dzieci jest plac zabaw, nad rzeką na turystów czeka plaża z leżakami i hamakami na chwilę relaksu. Wokół słychać tylko śpiew ptaków i szum rzeki, a także pobliskiego małego wodospadu. Poza klimatycznymi wnętrzami, w których króluje stara decha, kamień i cegła, obiekt może pochwalić się pysznymi śniadaniami, które przygotowywane są na bazie produktów od pobliskich gospodarzy: sery, jajka, mleko, masło. Jest to miejsce wspierające lokalnych dostawców i jednoczące się z otaczającą go naturą. Dlatego jeżeli szukasz dziewiczego miejsca „na końcu świata”, pozbawionego natłoku turystów właśnie odkryłeś przestrzeń idealna dla siebie!


Jeśli jesteście Krakusami, albo planujecie pobyt w stolicy Małopolski i marzycie o prawdziwie turystyczno- schroniskowym klimacie wcale nie musicie  zapuszczać się daleko. Nie musicie także korzystać z żadnego środka lokomocji… Brzmi intrygująco? Jeden z tegorocznych wyróżnionych  to Schronisko PTTK Kudłacze. To położony najbliżej Krakowa tego typu obiekt noclegowy. Można dotrzeć do niego pieszo z Krakowa w ciągu 1 dnia, kierując się niebieskim szlakiem przez Myślenice, potem czerwonym lub zielonym do celu. Dla zmotoryzowanych również mamy dobre wieści. W pobliże schroniska da się podjechać od strony Pcimia. Można  stamtąd wyruszyć na piesze wędrówki szlakami Beskidu Średniego, Lubomira lub zwiedzać okoliczne miejscowości. Do dyspozycji gości jest 37 miejsc noclegowych. Przy schronisku jest też pole namiotowe oraz dwie zadaszone wiaty (w tym jedna na ognisko). Na Kudłacze można dojść też z łatwością z Myślenic, Pcimia, Lubnia, Kasiny Wielkiej, Wiśniowej, Poręby i Dobczyc. Szlaki nie są bardzo wymagające, dlatego to świetne miejsce również dla młodszych turystów. Z uwagi na dobry dojazd i dostępność schronisko ma dedykowaną ofertę dla osób niepełnosprawnych. Tu każdy może poczuć się jak rasowy turysta i wypocząć wśród szumu wiatru w koronach drzew. 


Dla wszystkich ekoturystów, którzy wypoczywając dbają również o naturę mamy coś specjalnego. Domki drewniane Sielska Dolina w Pieninach to w pełni ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne, na które składają się 3 całoroczne, w pełni wyposażone drewniane domki oraz dodatkowa infrastruktura turystyczna: wypożyczalnia rowerów, nart zjazdowych i biegowych, snowboardów, bardzo duży plac zabaw dla dzieci. Dostępne są również wszystkie akcesoria niezbędne dla rodziców i ich pociech (chusta, nosidła, krzesełka i przyczepki do rowerów oraz wszelkie potrzebne gadżety dla najmłodszych). Priorytetem dla gospodarzy jest nie tylko komfort gości, ale także dbałość o naturę. Drzewa i krzewy owocowe, eko-ogródek (warzywa, zioła), szklarnia, wszystko podlewane w 100 % wodą deszczową. Cały obiekt korzysta z instalacji fotowoltaicznej. Na miejscu istnieje również  możliwość skorzystania z usług przewodnickich oraz weryfikacja książeczek GOT (Górska Odznaka Turystyczna). Obiekt należy do Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, amatorzy 2 kółek poczują się tam jak w domu.


Wypoczywajcie i ładujcie akumulatory. Jeśli na swojej trasie podróży po Małopolsce natraficie na wyjątkowe miejsce „z duszą” koniecznie zgłoście je w przyszłorocznej edycji plebiscytu. 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Related Assets