You are here:
Back

Wycieczka rowerowa na jeden lub kilka dni. To trzeba mieć ze sobą!

Wycieczka rowerowa na jeden lub kilka dni. To trzeba mieć ze sobą!

Wycieczka na rowerach cargo po Szlaku wokół Tatr, w tle Tatry.
Turystyka rowerowa, niezależnie od długości wyprawy i pory roku, wymaga pewnego przygotowania. Odpowiedni dobór odzieży i sprzętu jest kluczowy dla komfortu, bezpieczeństwa i późniejszej satysfakcji z rowerowej aktywności.
  1. Podstawowe zasady wyboru odzieży i sprzętu rowerowego
  2. Okulary słoneczne i rękawiczki rowerowe
  3. Kask rowerowy – bezpieczeństwo i ochrona przed słońcem
  4. Buty na rower
  5. Profesjonalny ubiór kolarza czy klasyczny turystyczny styl?
  6. Czy warto inwestować w markową odzież outdoorową?
  7. Jak ubrać się na wycieczkę lub wyprawę rowerową?
  8. Sprzęt rowerowy – co zawsze warto mieć przy sobie
  9. Miejsca Przyjazne Rowerzystom – pomoc i informacja na trasie
  10. Jak zapakować sakwy na wycieczkę rowerową?
  11. Dobra sakwa czyli jaka?
  12. Niezbędnik każdej wycieczki rowerowej

Podstawowe zasady wyboru odzieży i sprzętu rowerowego

Kwestią kluczową jest dostosowanie ubioru do warunków, w jakich odbywać się będzie rowerowa wycieczka. Nie można również zapomnieć o stałych elementach wyposażenia rowerzysty. Zacznijmy od tych ostatnich.

Do niezbędnych elementów ubioru rowerzysty należą okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki rowerowe oraz kask. Okulary - w zależności od pogody oraz pory roku - mogą posiadać szkła w kolorze ciemnym, które będą pełniły rolę ochrony przed światłem słonecznym, pomarańczowym - w pochmurne dni, które poprawią kontrast i nadadzą nieco charakteru widzianym obrazom, a także zwykłe, bezbarwne, które sprawdzą się po zmroku i w pochmurne dni.

Okulary słoneczne i rękawiczki rowerowe

Warto pamiętać, że rolą okularów nie jest tylko chronić przed światłem, ale również przed pędem powietrza, który powoduje że odruchowo marszczymy oczy, a także przed wpadnięciem w oczy owadów lub piasku czy innego materiału, jaki może znaleźć się w powietrzu.

Rękawiczki chronią przed otarciami skóry dłoni i poprawiają pewność trzymania kierownicy. Chronią również przed kurzem i brudem, jaki naturalnie zbiera się na kierownicy, ale także przed potem, który może powodować ślizganie się dłoni na chwycie.

Kask rowerowy – bezpieczeństwo i ochrona przed słońcem

Kask to dla wielu kwestia sporna i kontrowersyjna, często bywa wyśmiewana jako element ubioru rowerzysty mający znaczyć o braku umiejętności jazdy u osoby go noszącej. Warto spojrzeć na sprawę z innej strony - że nasze bezpieczeństwo na rowerze często zależne jest od otoczenia i zachowania osób trzecich, w których zamiary i umiejętności niestety nie możemy ufać. I chronić najbardziej newralgiczne części ciała w jak najlepszy sposób.

Często zapomina się o ważnej zalecie kasków rowerowych - to doskonała ochrona przed słońcem. I mowa tu zarówno o daszku, który może zasłonić część naszej twarzy przed palącym słońcem, ale również o jego głównej konstrukcji, która chroni całą głowę przed ekspozycją na wysoką temperaturę i promieniowanie słoneczne. Dobra wentylacja, czyli duża liczba otworów od strony czołowej, również odgrywa tu istotną rolę.

Buty na rower

Do elementów sezonowych można zaliczyć pozostałe części ubioru rowerzysty. Zacznijmy od samego dołu - od butów. Podstawową zasadą jest to, by wygodnie było samemu rowerzyście, więc nośmy takie buty, w jakich sami czujemy się dobrze, a nie które wskazują obecne trendy na rynku. I tak u turystów rowerowych zobaczymy zarówno sandały, które dają pełną lekkość, swobodę stopie i maksymalną przewiewność jej otoczenia, jak i ciężkie buty turystyczne, które innemu rowerzyście w chłodne dni zapewnią ciepło, a przez to i komfort jazdy. Oczywiście w środku znajdują się zwykłe buty sportowe, typowe buty rowerowe z wiązaniami SPD, a czasem nawet mniej popularne w ostatnich czasach tzw. noski.

Chyba jedyne buty jakie gorzej sprawdzą się w turystyce, to typowe kolarskie “skorupy” - sztywne, mocno opinające stopę buty mające służyć osiąganiu lepszych wyników w kolarstwie wyczynowym. Taki but przeciętnemu turyście odbierze swobodę, którą posiada stopa ubrana w mniej wyczynowy but.

Profesjonalny ubiór kolarza czy klasyczny turystyczny styl?

Spodnie - krótkie, długie, cienkie, grube - ubierajmy się tak, by było nam ciepło, ale nie gorąco. To ważna zasada, która dotyczy także górnej części garderoby. Należy unikać przegrzania, bo to prowadzi do pocenia, a więc do nagromadzenia dużej ilości wilgoci, która przy dłuższym zatrzymaniu zostanie schłodzona i w tym stanie przyniesie nam duży dyskomfort, wyziębienie, a może nawet przeziębienie lub osłabienie organizmu.

W turystyce rowerowej popularne są elementy ubioru kolarzy wyczynowych, czyli obcisłe getry kolarskie i spodnie z wkładką, popularnie nazywaną “pieluchą” lub “pampersem”. To też element ubioru, w którym jedni będą czuli się doskonale, inni - niezręcznie. Tu znów warto polegać na własnym samopoczuciu. Jedna istotna uwaga - by w pełni skorzystać z zalet rowerowego pampersa, powinniśmy traktować go jako podstawową bieliznę i nie zakładać pod niego tradycyjnej bielizny. Choć - znowu - róbmy tak, by postępować w zgodzie z własnymi upodobaniami i przyjętymi zasady higieny.

Z tym, co pojawia się na korpusie rowerzysty jest podobnie. Tu też mamy do wyboru kilka różnych “linii” ubioru, z których należy wybrać tę nam najbliższą. Są tacy rowerowi turyści, którzy najchętniej zakładają kolorowe trykoty zawodowych grup kolarskich. Inni na rower zakładają ten sam ubraniowy repertuar, który noszą podczas pieszych wycieczek po górach. Jeszcze innym najbardziej odpowiadają trendy przyniesione przez modne ostatnio kolarstwo gravelowe, czyli stylowe koszule w kratę, wydające się łączyć wizerunek drwala pracującego w leśnych ostępach z rowerem.

Który styl wybierzesz - to Twoja sprawa, pod warunkiem że nie będzie to ubiór zbyt ciepły, zbyt ciężki, zbyt ograniczające swobodę na rowerze. Przypominam, że turystyka rowerowa ma służyć aktywnemu, ale jednak odpoczynkowi i relaksowi, a więc ubiór ma także temu sprzyjać.

Czy warto inwestować w markową odzież outdoorową?

Wszystko zależy od Twojego budżetu i tego czy wybierasz się na krótką wycieczkę czy kilkudniową wyprawę rowerową w trudnym terenie. Czy potrzebne są drogie ubrania, by dobrze czuć się dobrze? I tak, i nie. Tak, gdyż przeważnie znani, dobrzy producenci odzieży outdoorowej używają lepszych materiałów i nowoczesnych technologii, dzięki którym rzeczywiście powstają dobre, wielofunkcyjne ubrania. Z drugiej strony, turystyka rowerowa w podstawowym, popularnym wydaniu wcale nie musi wymagać tak zaawansowanych strojów i rozwiązań technologicznych.

Tu warto wspomnieć o tym, czego należy zdecydowanie unikać. To tanie, często dostępne w popularnych marketach kurtki sportowe nazywane “softshellami”. Tego typu kurtki zwykle nie zapewniają wystarczającej wymiany ciepła i wilgoci produkowanego przez organizm podczas jazdy i szybko sprawiają, że rowerzysta robi się mokry, a jazda przynosi dyskomfort. Dobra kurtka, prawdziwy softshell od uznanego producenta, najlepiej ze sprawdzoną membraną, będzie prawdopodobnie najlepszą inwestycją w rowerowy ekwipunek.

Jak ubrać się na wycieczkę lub wyprawę rowerową?

Stopniowo, czyli “na cebulkę”. Od cienkiej warstwy sprawdzonej bielizny, która wchłonie i odparuje dalej wilgoć z naszego ciała, przez warstwę pośrednią, aż po wspomnianą, ważną warstwę zewnętrzną, której głównym zadaniem powinna być ochrona przed wiatrem, a w chłodniejsze pory roku - także przed utratą ciepła. Do tego cienka czapka pod kask lub popularne buffy, które udanie uzupełnią całość. 

W jakich liczbach zabierać poszczególne elementy ubioru na wyprawę? Jednemu turyście wystarczy nawet jedna koszulka, którą codziennie wieczorem będzie prał, a inny nie będzie widział problemu, by przez tydzień wozić ze sobą siedem koszulek, by codziennie zakładać świeżą, a poprzednią, przepoconą, chować do sakwy. Najlepszy, jak zawsze, będzie złoty środek i doświadczenie, które z czasem wskaże najlepszy zestaw dostosowany do naszych preferencji. 

Sprzęt rowerowy – co zawsze warto mieć przy sobie

Narzędzia rowerowe, części zapasowe, oświetlenie i awaryjne zasilanie, apteczka - to rzeczy, które - oprócz zasadniczego bagażu - należy posiadać ze sobą podczas wycieczki rowerowej. Żadne z nich nie jest potrzebne na bieżąco, ale brak każdego może odbić się na niepożądanym jej przebiegu.

Narzędzia rowerowe pomogą podczas problemów z rowerem - naszym lub należącym do kogoś spotkanego po drodze. Pompka, multitool z zestawem najbardziej potrzebnych kluczy i narzędzi, kombinerki, łyżki do opon, opaski tzw. trytytki, srebrna taśma - ten żelazny zestaw wydaje się wystarczający, by poradzić sobie z każdą awarią, przynajmniej wstępnie, by dotrzeć do noclegu lub najbliższego serwisu rowerowego. 

W zależności od długości i miejsca wyprawy, potrzebne mogą okazać się części zamienne. Przynajmniej jedna dętka rowerowa na jednego uczestnika wycieczki to minimum, które należy przy sobie posiadać. Do tego zestaw naprawczy z samoklejącymi łatkami i żadna złapana “guma” nie będzie nam straszna. Są tacy, którzy zabierają ze sobą inne newralgiczne elementy roweru, jak np. zapasowe szprychy lub hak przerzutki, który, choć niewielki, złamany może nam skutecznie uniemożliwić dalszą podróż.

Oświetlenie umożliwi kontynuowanie podróży po zmroku. Większość rowerów turystycznych fabrycznie wyposażona jest w montowane w przedniej piaście dynamo, więc nie musi o tym myśleć - te rowery są prawidłowo oświetlone przez cały dzień. Jednak jeśli dynama w rowerze zabraknie, należy pamiętać nie tylko o zabraniu przedniej i tylnej lampki, ale także naładowanego źródła zasilania, odpowiedniego dla danego rodzaju oświetlenia.

Apteczka to jeszcze jeden element wyposażenia, bez którego turysta rowerowy nie powinien wyruszać w drogę. Najlepiej wyposażyć się w gotowy zestaw, który dostępny jest często w sklepach motoryzacyjnych, a do kompletu dołożyć zestaw podstawowych lekarstw - przeciwbólowych, przeciwskurczowych, na różnego rodzaju kryzysy zdrowotne. Jednego przepisu na zawartość apteczki nie ma - tu najlepiej posłużyć się poradami od specjalistów, zmodyfikowane o potrzeby wynikające z własnego stanu zdrowia.

Miejsca Przyjazne Rowerzystom – pomoc i informacja na trasie

Nikt nie lubi awarii podczas wycieczki, ale gdy już nam się zdarzy, a nie będziemy mieć ze sobą odpowiednich akcesoriów do naprawy, warto wiedzieć, że w każdym obiekcie z certyfikatem Miejsca Przyjaznego Rowerzystom w Małopolsce turysta znajdzie narzędzia do podstawowych napraw rowerów (m.in standardowe klucze płaskie, krzyżakowe i typu "imbus", śrubokręty krzyżakowe i płaskie, serwisowa pompka podłogowa, która umożliwi napompowanie różnych typów kół, łyżki do zdejmowania/zakładania opon i zestaw łatek naprawczych z klejem) oraz aktualne informacje o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych lub sprzedaży części zamiennych do rowerów. Zestaw podstawowych narzędzi rowerowych można też znaleźć w Miejscach Obsługi Rowerzystów (MOR) przy trasach VeloMałopolska (zobacz panoramy MOR).

Jak zapakować sakwy na wycieczkę rowerową?

Jak wszystko to efektywnie zapakować? Jedną z najlepszych rad jest stworzyć swój własny schemat pakowania i trzymać się go podczas wszystkich wyjazdów. Tu usprawnia nie tylko pakowanie, ale również nagłe poszukiwania potrzebnej rzeczy. Im rzadziej potrzebne przedmioty, tym lądują niżej w sakwie. A także - im cięższe, tym również powinny znaleźć się niżej, by pomóc w dobrym wyważeniu całego naszego zestawu. I zawsze w tym samym miejscu, w tej samej sakwie, do których można przyczepić drobny breloczek lub wstążkę, by odróżniać je w trasie.

Dobra sakwa czyli jaka?

Mówiąc o wyważeniu całości trzeba wspomnieć o równym wyważeniu sakw po obu stronach roweru - muszą ważyć tyle samo, by jazda była stabilna i bezpieczna. A skoro mowa o sakwach, to napisać jeszcze wypada o dobrym, trwałym i wodoszczelnym materiale, z którego powinna być wyprodukowana sakwa. Producentów bardzo dobrych sakw rowerowych na świecie jest zaledwie kilku, a wśród nich są dwie firmy z Polski, a jedna z… Małopolski, niemal znad samego Dunajca!

Dobra sakwa oprócz dobrego materiału powinna posiadać jeszcze dobre, odporne na wstrząsy i wyprawowe wyzwania mocowania. Towarzyszyć im powinny również uchwyty zlokalizowane pod sakwą, od strony koła, którymi należy sakwę zamocować tak, by nie odchylała się od konstrukcji bagażnika podczas jazdy. A dobrze zamocowana sakwa to taka, która podczas jazdy nie daje o sobie znać, nie stuka i nie puka, ani na płaskim odcinku, ani na górzystych, nierównych trasach, bez względu na rodzaj i poziom zapakowania.

Niezbędnik każdej wycieczki rowerowej

Podsumowując, rowerowa wyprawa, niezależnie od jej długości, wymaga szczególnego przygotowania. Odpowiedni dobór odzieży i sprzętu zapewni komfort i bezpieczeństwo na trasie. Pamiętaj o dostosowaniu wyposażenia do warunków pogodowych i specyfiki trasy. Przygotowanie, wiedza i odpowiedni sprzęt są kluczem do udanej i satysfakcjonującej przygody rowerowej.

Nie przygotujesz się na każdą ewentualność, ale dobry humor i otwartość na przygodę to warunki każdej udanej wycieczki. Podróżując na rowerze po Małopolsce zawsze będziesz mógł skorzystać z oferty Miejsc Przyjaznych Rowerzystom – oprócz gościnności i serdeczności, znajdziesz tu konkretne informacje o mapach i serwisach rowerowych, a także podstawowy zestaw narzędzi do naprawy roweru.

Sprawdź także:

Mapy, ślady, nawigacje, aplikacje, czyli jak się nie zgubić na wycieczce rowerowej?

Jak dojechać na trasy rowerowe VeloMałopolska?