Z wizytą na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie – zasmakuj w podróży!

Drewniane figurki Dzieciątka Jezus, Maryi, Józefa, Trzech Króli, woła i owiec ustawione w szopce, otoczone iglastymi drzewkami
Grudzień to czas spotkań, rodzinnego świętowania, smakowania tradycyjnych potraw i poszukiwania prezentów z gwiazdkowej listy marzeń naszych najbliższych. Mimo, że pogoda nie zawsze jest łaskawa to także dobry moment na podróże. Szczególnie wtedy, gdy można połączyć świąteczne przygotowania z odkrywaniem lokalnych bożonarodzeniowych zwyczajów. Najlepszą destynacją, która łączy w sobie niezwykłą atmosferę, pyszne jedzenie oraz ogromny wybór nietuzinkowych prezentów jest świąteczny jarmark - szczególnie ten największy w Małopolsce - na Rynku Głównym w Krakowie.

Jeśli macie dość przedświątecznej gorączki, chcecie zwolnić nieco tempo i zrobić zakupy w rytmie slow, porwiemy Was na wycieczkę po tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie. Targi bożonarodzeniowe są dość popularne w wielu miastach na świecie. Turyści często podróżują w grudniu tylko po to, by odwiedzić kolorowe i różnorodne jarmarki pełne lokalnych pyszności, ozdób i drobiazgów. Organizatorzy od lat dbają, by krakowski Rynek zamieniał się już z końcem listopada w bajkową świąteczną krainę. W tym roku zauważył to nawet „The Times" umieszczając Kraków na liście najciekawszych miejsc do odwiedzania w przedświątecznym okresie.


Dlaczego szczególnie odwiedzić świąteczny jarmark w tym roku? 


Przede wszystkim dlatego, że posiada zupełnie nową infrastrukturę. Stoiska idealnie wpisują się w miejski krajobraz. Próżno szukać plastikowych dekoracji, a nawet sztućców, czy talerzyków. Wokół znajduje się mnóstwo naturalnych drzewek i tysiące lampek święcącym ciepłym białym światłem. Po Nowym Roku drzewka i gałązki trafią do ZOO, gdzie posłużą zwierzakom jako ściółka. Targ organizowany w duchu eko, to pomysł, który bardzo się nam podoba! W centralnej części ustawiona została drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik pochodzący ze Stryszawy. Na scenie codziennie zaplanowano inne atrakcje: kolędowanie, prezentacje twórczości mieszkańców regionu, występy chórów, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych. Dzięki temu w jednym miejscu można obserwować świąteczne tradycje pochodzące z różnych zakątków Małopolski.  


Smakołyki


Równie istotne jest to czego można skosztować. Na licznych stoiskach kupców nie brakuje wędlin, serów, wypieków i łakoci. To doskonała okazja, by zaopatrzyć spiżarnię przed Świętami. Na miejscu można skosztować regionalnych dań, maczanki krakowskiej, potraw z grilla i wyśmienitych pierogów. Z herbatą z małopolskim miodem, lub grzańcem w ręku nie straszne będą też spacery w dość niskiej temperaturze i nie zawsze sprzyjającej aurze. Oprócz małopolskich wystawców na jarmarku obecni są również goście z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. To doskonała okazja by nie wyjeżdżając z Krakowa odbyć kulinarną podróż. 


Prezenty


Koniecznie musicie tu zajrzeć jeśli nie macie pomysłów na świąteczne podarunki. Na stoiskach znaleźć można piękną ceramikę, gustowne ręcznie robione drobiazgi, niebanalne świąteczne dekoracje i ozdoby choinkowe. Dzięki niezwykłej atmosferze można poczuć tu magię świąt. Jarmark świąteczny to fantastyczny pomysł na przedświąteczną wycieczkę w gronie rodziny i przyjaciół. 
 
Nie zapominajcie, że jeśli potrzebujecie świeżych lokalnych produktów do stworzenia wyjątkowych świątecznych potraw: suszonych grzybów, najlepszej kapusty charsznickiej, fasoli Piękny Jaś, suski sechlońskiej i innych suszonych owoców do kompotu, karpia czy pstrąga, zawsze możecie wpaść również na krakowskie targowiska. Szczególnie słynny, czynny codziennie Stary Kleparz i Trag Pietruszkowy, gdzie w każdą środę i sobotę wystawia się wielu certyfikowanych małopolskich producentów. Robiąc zakupy na lokalnych targach, również w innych miejscowościach regionu, macie pewność, że Wasze święta będą pachniały i smakowały Małopolską, naturą i tym co najlepsze w okolicy.


Życzymy Wam smacznych Świąt!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści