Zjeżdżanie na sankach różni się od snowtubingu przede wszystkim formą transportu w dół stoku. W snowtubingu używa się dmuchanych kół, które obracając się śmigają w dół. Natomiast zjazd na sankach jest bardziej kontrolowany dzięki obecności płozów.
Trasy saneczkowe działają przy niektórych stacjach narciarskich Małopolski: Kamianna Ski, Tylicz Ski, Kompleks Zimowy Murzasichle, Arena Narciarska Jaworki-Homole, Grapa Ski i Stacja Narciarska Suche.
W Zakopanem działa Snowlandia, czyli Zimowy Park Rozrywki. Składa się on z wielu śnieżnych atrakcji, a jedną z nich jest górka saneczkowa. Możliwy jest zakup biletów czasowych na górkę. Codzienne przygotowywania zapewniają dzieciom jak największe bezpieczeństwo w trakcie zabawy.
Wyjątkową atrakcją w skali nie tylko Małopolski, ale w skali europejskiej jest SankoLANDIA w miejscowości Muszyna Złockie. Na stoku Kotylniczego Wierchu (1032 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim utworzono specjalne trasy saneczkowe przeznaczone do szybkich zjazdów. Na miejscu można wypożyczyć specjalne sanki posiadające hamulce i amortyzatory (z certyfikatem bezpieczeństwa TUV). Można korzystać z dwóch tras: niebieskiej (trzy-kilometrowej, łatwiejszej, o łagodnych i szerokich łukach) i czerwonej (trudnej o długości 2 km zwanej Ślizgostradą). Ślizgostrada cieszy się mianem największego w Europie toru naturalnego do jazdy na sankach. Więcej informacji na stronie: https://www.siedemdolin.pl/sanki/
W Małopolsce można wybrać się na sanki w różnych miejscach. Podczas zimowej aury w Krakowie i innych miejscowościach można rodzinnie wybrać się na lokalne pagórki saneczkowe. Kilka stacji narciarskich oferuje fragmenty stoków specjalnie wydzielone i przygotowywane na zjazdy saneczkowe. Natomiast wyjątkową atrakcją w skali europejskiej są naturalne tory saneczkowe w SankoLANDII w Muszynie Złockiem.