Sądecczyzna, to miejsce w którym niemal za każdym zakrętem drogi odkrywasz coś nowego, a każda zdobyta góra odsłania nowy krajobraz. Wiele widoków potrafi zachwycić nawet tych, którzy widzieli już najpiękniejsze i najdalsze zakątki świata.
Nawet jeśli odwiedzałeś już Sądecczyznę wiele razy i dobrze ją znasz, to magia tych miejsc sprawi, że gdziekolwiek teraz jesteś, otwierasz w pamięci wspomnienia niczym baśń z dzieciństwa. Dlaczego na Sądecczyznę chce się ciągle wracać? Najlepiej sprawdź to osobiście, bo najpiękniejsze nawet słowa i zdjęcia nie opowiedzą o niezwykłości tego miejsca. Dlatego wyrusz z nami i #Odkrywaj Sądeckie.
Położona w południowej części Małopolski Sądecczyzna, jakby przytuliła się do gór. Kiedy tu przyjeżdżasz, obojętnie z której strony, zielone i stosunkowo niewysokie szczyty Beskidu Sądeckiego (najwyższa Radziejowa liczy 1262 m n.p.m.) będą przez cały czas przyciągać Twój wzrok, jakby chciały Cię skusić, byś zbliżył się do nich jeszcze bardziej. Rozłożoną u podnóża górskich pasm Radziejowej i Jaworzyny, rozległą Kotlinę Sądecką przecinają dwie największe rzeki regionu – Dunajec i Poprad, które łączą się ze sobą nieopodal Nowego Sącza. Ich wartki nurt malowniczo wije się dolinami, odważniejszych zachęcając do pokonania go kajakiem. Na mniej wprawnych turystów czekają flisackie tratwy lub pontony.
Dolina Popradu, na znacznym odcinku biegnąca wzdłuż granicy ze Słowacją, to bodaj najpopularniejszy cel turystycznych wypadów. Zapierające dech w piersiach krajobrazy – z jednej strony, a wśród tych gór rozrzucone niewielkie, ale jakże urokliwe miasteczka. Dziś może nieco senne i leżące jakby trochę na uboczu ruchliwych tras, przez co bardziej w duchu turystyki slow, ale niegdyś gwarne, bogate i będące świadkiem historii Polski.
Nie ma wątpliwości, że największym bogactwem ziemi sądeckiej niezmiennie pozostają niepowtarzalne krajobrazy oraz niezniszczona przez człowieka przyroda. Przez Beskid Sądecki wiodą setki kilometrów górskich szlaków turystycznych, których najbardziej malownicza część przypada na Popradzki Park Krajobrazowy. Zdaniem wytrawnych wędrowców góry najpiękniejsze są jesienią i wiosną, ale…
Sądecczyzna jest atrakcyjna o każdej porze roku, bo w bliskości gór każdy szuka dla siebie czegoś innego. Warunki naturalne sprawiają, że przyjeżdża się tutaj, by uprawiać sporty i bawić się na świeżym powietrzu. Przyjeżdża się tu po prostu po zdrowie. Powiat nowosądecki jest również jednym z największych w Polsce regionów leczniczo-uzdrowiskowych. Walory te znane są i wykorzystywane już od blisko 200 lat, a bogactwo wód mineralnych sprawiło, że wokół ich źródeł powstały takie ośrodki sanatoryjne jak Krynica, Muszyna, Piwniczna. Dzięki wodom leczniczym oraz specjalistycznym zabiegom w uzdrowiskach Sądecczyzny leczy się dolegliwości i schorzenia m.in. układu pokarmowego, krążenia, nerek i inne. Jak się ocenia, w Dolinie Popradu znajdują się najbogatsze na świecie złoża magnezowych wód mineralnych. Szczególnie atrakcyjnym miejscem dla wypoczynku i kuracji wydaje się dzisiaj Krynica, która w ostatnich latach stara się umiejętnie godzić walory tradycyjnego uzdrowiska oraz nowoczesnego kurortu. Dzięki temu przyciąga tłumy turystów spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy.
Innym, obok wód mineralnych, naturalnym bogactwem Sądecczyzny są regionalne smakołyki, szczególnie miody i produkty pszczele pochodzące z pasiek w Kamiannej, Stróżach, czy Florynce oraz jabłka z sadów w gminach Łącko i Łososina Dolna.
Różnorodność Sądecczyzny sprawia, że każdy może znaleźć tu warunki do aktywnego wypoczynku, realizacji swoich pasji i zainteresowań. Na każdego czeka tutaj jego ulubione miejsce, a gospodarze regionu dbają, by za każdym razem chciało się tutaj wracać. Obok luksusowych hoteli i nowoczesnych pensjonatów, coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Na spędzenie urlopu w nich decydują się ci, dla których najważniejszym warunkiem udanych wakacji niekoniecznie jest dostęp do wszystkich wygód i zdobyczy współczesnej cywilizacji. Zakładając, że wszystko co potrzebne do wygodnego i szybkiego życia mają na co dzień, szukają raczej okazji i miejsc, które pozwolą im chociaż na moment zwolnić codzienne tempo.
Propozycje wycieczek pieszych i rowerowych po Ziemi Sądeckiej znajdziesz tutaj:
Cztery pory roku w Beskidzie Niskim
Rowerowy Fun w dolinie Popradu i Dunajca
Woda, góry i księżna - spacerem i rowerem
Tak więc - jeśli tu jeszcze nie byłeś, przyjedź koniecznie. Na jeden dzień, na kilka dni… Może zatęsknisz i będziesz chciał wracać już zawsze. A może jeszcze nie wiesz, że się zakochasz, tak jak zakochało się już wielu.
Polecane TOP 10 sądeckie
- wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Słotwinach
- pijalnie wód mineralnych w Krynicy (w tym np. pijalnia Słotwinika najstarsza w Krynicy), ale również pijalnie w Muszynie, Piwnicznej
- Ogrody: sensoryczne, magiczne i biblijne w Muszynie
- Ołtarz Papieski i Klasztor Klarysek w Starym Sączu
- Bobrowisko w Starym Sączu
- platforma widokowa w Woli Kroguleckiej
- muzeum Nikifora w Krynicy
- cerkiew w Powroźniku (UNESCO)
- ruiny zamku w Rytrze
- mofety w Tyliczu
- spływ łodziami/pontonami Doliną Popradu
Zdjęcia: archiwum Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Opracowano na podstawie tekstu Justyny Tokarczyk (Biuro Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu).