Podzielcie się koniecznie swoimi turystycznymi inspiracjami, ulubionymi miejscówkami, często mniej popularnymi, nieznanymi perełki o wyjątkowych walorach krajobrazowych, kulturowych, miejscami o wyjątkowej atmosferze, które tworzą pasjonaci, smakami, jakich nie da się doświadczyć nigdzie indziej… To dzięki Waszym rekomendacjom inni turyści będą mogli cieszyć się tym co najlepsze w Małopolsce. Wesprzecie dobre praktyki i podmioty, które świadczą usługi turystyczne na najwyższym poziomie, pomóżcie w popularyzacji turystyki w regionie. Dlatego nie wahajcie się i już dziś przygotujcie swoje kandydatury, tym bardziej, że jest to niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę konkursową konkurs.visitmalopolska.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie w ciągu trzech dni od zgłoszenia potwierdzić kandydaturę zgodą gospodarza, właściciela miejsca, którego zgłoszenie dotyczy. Zgłoszenia może dokonać praktycznie każdy: przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, samorządów gospodarczych, lokalnych organizacji turystycznych, lokalnych grup działania, organizacji pozarządowych, prywatnych przedsiębiorców, innych podmiotów działających w sektorze turystycznym oraz osoby fizyczne. W drugim etapie konkursu to internauci w głosowaniu on-line zadecydują kto zasługuje na nagrodę i wyróżnienie w 6 kategoriach. Głosowanie potrwa od 8 do 27 września, do 5 października kandydatury oceni dodatkowo Kapituła Konkursu, a ostatecznie laureatów poznamy najpóźniej do 30 października. Oczywiście będziemy relacjonować dla Was przebieg konkursu na każdym etapie.
Podobnie jak w ubiegłym roku kandydatów można wskazywać w 6 kategoriach:
Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna - w tej kategorii nagradzane będą miejscowości oraz gminy odznaczające wyjątkowymi i walorami turystycznymi, pięknym położeniem, ciekawą historią, bogatym dziedzictwem kulturowym gościnności i otwartością mieszkańców oraz udogodnieniami dla turystów.
Najciekawszy szlak turystyczny - tutaj możecie zgłaszać wszelkiego rodzaju oznaczone i opisane szlaki turystyczne: historyczne, kulturowe, pielgrzymkowe, przyrodnicze, piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, jeździeckie, narciarskie, inne szlaki turystyczne. Kandydatów w tej kategorii powinna wyróżniać tematyka szlaku, malowniczość lub oryginalność trasy, dobre oznakowanie i poprowadzenie w terenie, a także obecność infrastruktury turystycznej zlokalizowanej na szlaku.
Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne - to miejsce na wyróżnienie wydarzeń i imprez odbywających się cyklicznie na terenie Małopolski np. świąt tematycznych, festynów, koncertów, festiwali, rajdów turystycznych, spływów kajakowych, imprez sportowych, imprez kulturalnych itp. Kandydatów w tej kategorii powinna charakteryzować wyjątkowość przedsięwzięcia, jakość jego organizacji, dostępność miejsca oraz propozycje udogodnień dla uczestników.
Unikatowa atrakcja turystyczna – w tym przypadku nagradzane będą miejsca niezwykłe, wyróżniające się na tle innych… Wśród atrakcji turystycznych znaleźć się mogą naturalne atrakcje, obiekty stworzone przez człowieka, obiekty zbudowane w celu rozrywkowym lub spędzania wolnego czasu. Kandydaci w tej kategorii powinni cechować się wyjątkowością, która wyróżnia ich spośród innych miejsc lub obiektów o podobnych charakterze, być dostępne i dostosowane do ruchu turystycznego.
Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi - w tej kategorii można zgłaszać miejsca noclegowe, oferujące turystom wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu przyrody. Powinny to być miejsca z klimatem, wyjątkowe pod względem wystroju, zapewniające poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
W gościnie – oferta kulinarna – w tej kategorii brane będą pod uwagę obiekty gastronomiczne, oferujące przede wszystkim specjały kuchni lokalnej przygotowywane na bazie produktów pozyskiwanych od lokalnych wytwórców.
Laureat kategorii Miejsce z klimatem – jedna z małopolskich gmin, otrzyma nagrodę pieniężna w wysokości 100 000 zł, którą będzie mogła przeznaczyć na rozwój swojego potencjału turystycznego. Wszyscy laureaci otrzymają pamiątkowe statuetki i staną się bohaterami dedykowanej kampanii promocyjnej realizowanej przez współorganizatora Konkursu – Małopolską Organizację Turystyczną.
Regulamin i wszystkie szczegóły konkursu są dostępne na stronie konkurs.visitmalopolska.pl. Zajrzyjcie także na stronę https://visitmalopolska.pl/pl_PL/turystyczne-skarby-malopolski aby poznać laureatów i wyróżnionych poprzednich edycji.
Nie zwlekajcie z przygotowaniem zgłoszeń!