Główny Szlak Beskidzki - najważniejsze informacje
Główny Szlak Beskidzki nosi imię Kazimierza Sosnowskiego, oznakowany jest kolorem czerwonym i jest najdłuższym szlakiem w polskich górach - liczy ok. 500 kilometrów. Rozpoczyna się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim kończąc się we wsi Wołosate w Bieszczadach. Wiedzie przez trzy województwa i kilka grup górskich, pokazując różnorodny krajobraz, a także liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne.
Szlak został wytyczony w okresie międzywojennym i w latach 1935-1939 nosił imię Józefa Piłsudskiego. Zachodnia część szlaku została zaprojektowana przez Kazimierza Sosnowskiego, natomiast wschodnia przez Mieczysława Orłowicza (wówczas szlak prowadził do Czarnohory znajdującej się w polskich granicach).
Główny Szlak Beskidzki nie jest co prawda tak wymagający technicznie jak szlaki w Tatrach, niemniej jego łączna długość wynosząca ok. 500 kilometrów oraz suma podejść na całej trasie oscylująca w granicach 21 kilometrów sprawiają, iż przejście go „na raz” stawia go w czołówce tych bardziej wymagających. Pokonywaniu GSB towarzyszy czasami chęć pobicia rekordu (przejście zimowe, przebiegnięcie) lub cel charytatywny.
PTTK w celu popularyzacji szlaku wprowadziło odznakę Głównego Szlaku Beskidzkiego. Można ją zdobyć w wyniku jednorazowego przejścia całego szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni lub pokonując go w odcinkach niezależnie od czasu trwania i ilości wycieczek. Punktowanie wycieczek i potwierdzenie ich odbycia dokonywane jest zgodnie z postanowieniami Regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.
Małopolski odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego
Małopolski odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego biegnie przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Niski oraz takie szczyty jak Babia Góra, Polica, Turbacz, Lubań, Wielka Przechyba, Radziejowa i Jaworzyna Krynicka. Przebiega też przez liczne miejscowości, w tym Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem i Krynica-Zdrój.
Małopolski odcinek GSB został laureatem konkursu Turystyczne Skarby Małopolski w 2022 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.