Śladami średniowiecznego miasta
Dobczyce są miastem od 1310 roku! Niewielkie centrum miasta to dobre miejsce na początek spaceru. Warto choć na chwilę zajrzeć do kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, we wnętrzach której zobaczyć można cenne zabytki z XV wieku. Konieczne trzeba przespacerować się do kościoła świętego Jana Chrzciciela, który wzniesiony został na terenie Starego Miasta. Stąd można udać się na spacer najnowszą atrakcją miasta – otwartą właśnie trasą widokową i przyjrzeć się dawnym murom obronnym, które zostały częściowo zrekonstruowane i zrewitalizowane. To obwarowania miejskie pochodzące z XIV i XV wieku. O randze Dobczyc świadczy fakt, że Jan Długosz, sekretarz królewski i kronikarz Polski, na dobczyckim zamku wychowywał królewicza Kazimierza Jagiellończyka (1458-1484), który już jako książę zarządzał państwem. Jest świętym kościoła katolickiego, patronem Polski i Litwy jednocześnie.
Zamek Królewski – Muzeum Regionalne w Dobczyce
Najciekawszym obiektem w Dobczycach jest średniowieczny zamek, który wznosi się na wzgórzu nad wielkim akwenem wodnym, czyli Jeziorem Dobczyckim. Obiekt znajduje się pod opieką PTTK, które prowadzi w jego wnętrzach Muzeum Regionalne w Dobczycach. To tutaj rozpoczęła się historia najstarszego grodu nad Rabą, która trwa już ponad osiem wieków. Wielokrotnie przebudowywany zamek był potężną i silną twierdzą, o czym świadczą jego mury, których grubość sięgała do 9 metrów. Ze średniowiecznej twierdzy stał się reprezentacyjną siedzibą starosty dobczyckiego Sebastiana Lubomirskiego. To za jego czasów zamek liczył aż 74 pomieszczeń. Jednak kres jego świetności przyniósł potop szwedzki, a kolejnych zniszczeń dokonali miejscowi mieszkańcy, którzy uparcie poszukiwali na zamku ukrytych skarbów. Malownicze położenie zamku nad koroną zapory i meandrującego u podnóża Jeziora Dobczyckiego sprawia, że jest on bardzo odwiedzany przez turystów, nie tylko z Małopolski. Do zwiedzania udostępnione są ruiny zamku, ale w kilku salach urządzone są ekspozycje prezentujące same ciekawostki historyczne. Na przykład, w sali historycznej znaleźć możemy replikę armaty oraz makietę z czasów przedwojennych, natomiast w Sali Pamięci Narodowej prezentowana jest ekspozycja poświęcona okresowi I i II wojny światowej. Sala im. Władysława Kowalskiego poświęcona jest założycielowi muzeum i pierwszemu kustoszowi. Ci, którzy mają silne nerwy mogą odwiedzić w zamku salę tortur. Nie brakuje także ekspozycji archeologicznej oraz ekspozycji prezentującej sprzęty, naczynia liturgiczne i dawne uzbrojenie. W zamku odtworzone zostały także pomieszczenia gospodarcze: kurnik, karczma, kuźnia i wozownie. Zwiedzając zamek z pewnością możemy przenieść się w czasie do lat jego świetności oraz dowiedzieć wielu ciekawostek historycznych dotyczących dziejów Dobczyc i ich mieszkańców. Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 10-18. Po wcześniejszym uzgodnieniu na zamku można nawet rozpalić ognisko lub wziąć udział w ciekawych warsztatach.
Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego
Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego to obiekt położony w sąsiedztwie zamku i drugim równie często odwiedzany w Dobczycach. To co jest istotne, zarówno zamek jak i skansen można zwiedzić w ramach łączonego biletu, warto zapytać o to w kasie. Skansen prezentuje ciekawe, klimatyczne obiekty drewniane, wśród których warto wyróżnić piętrowy kurnik czy dawną wozownię, w której znajdują się dworskie sanie. W starym spichlerzu natomiast można przyjrzeć się narzędziom używanym niegdyś przez kowali w kuźni. Warto zajrzeć także do dawnej karczmy, w której wystawa opowiada o dawnym życiu mieszkańców. Kompleks prezentuje obiekty etnograficzne – sprzęty użytku codziennego i rzemiosła wykorzystywane przez lokalnych mieszkańców. Skansen jest położony na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.
Jezioro Dobczyckie i zapora
Malownicza dolina wypełniona jest potężnym zbiornikiem wodnym, który reguluje wody rzeki Raba, chroniąc jej dolny bieg przed licznymi niegdyś powodziami. Na koronie jeziora funkcjonuje elektrownia i zbiornik jest największym ujęciem wody pitnej dla Krakowa. Z tego powodu akwen nie jest udostępniony do rekreacji, ale ze względu na doskonałe możliwości uzdatniania wody, decyzja taka wkrótce zapadnie. Wtedy jezioro stanie się jedną z największych atrakcji w aglomeracji krakowskiej. Teraz warto skorzystać z rzecznego kąpieliska, które znajduje się tuż poniżej zapory.
Nowa atrakcja
Od maja otwarte zostały w Dobczycach ścieżki pieszo-rowerowe oraz kładka łącząca dwie największe atrakcje miasteczka – zamek i koronę zapory. Piękna trasa widokowa wzdłuż odtworzonych murów miejskich zachęca do spacerów w malowniczym otoczeniu Zbiornika Dobczyckiego. Lubiący aktywny odpoczynek na rowerach mogą cieszyć się pięknem okolicy i panoramą Beskidów również korzystając z kładki i atrakcyjnych ścieżek rowerowych.
Zobaczcie inne najpiękniejsze miasteczka Małopolski:
- Bobowa – wielka historia małego miasta
- Lanckorona – miasto aniołów i zakochanych
- Słynne miasta słynnych ludzi
- Wieliczka to nie tylko Kopalnia Soli
- Biecz - jedno z największych miast dawnej Polski
- Kalwaria Zebrzydowska – światowe dziedzictwo i inne wspaniałości
- Małopolskie małe miasteczka pełne wielkiej historii