#NajważniejszeWrócić

Turyści na szlaku na Wołowiec.
Był czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie, na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza, w kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny…, ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tamtych tragicznych wydarzeniach, w których 4 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna rozpoczyna prezentację cyklu filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić. Partnerem przedsięwzięcia jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe TOPR.

Jak przygotować się do turystyki górskiej? W pierwszym odcinku serii dowiemy się m.in. na co zwraca uwagę, przed wyjściem w góry, Zastępca Naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Edward Lichota. 
 

 

O czym pamiętać przed wyprawą w góry? Drugi odcinek #NajważniejszeWrócić zabiera nas w etap przygotowań do górskiej wyprawy. Zastępca naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Edward Lichota sugeruje by wędrówkę rozpocząć z samego rana o świcie. Dzięki temu zwiększamy szanse na wycieczkę bez burzy. Na co jeszcze zwraca uwagę mentor akcji? Przekonasz się w filmie.

 

Trzeci odcinek serii to podstawowe zasady aby bezpiecznie wrócić z wędrówki górskiej. Materiał zawiera cenne wskazówki, które mogą uratować życie w górach. Zebraliśmy je na bazie doświadczenia ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz turystki: ratownika i przewodnik tatrzańskiego, zastępcy naczelnika TOPR Edwarda Lichoty, lekarza dr.hab. n. med. w szpitalu w Zakopanem i zarazem ratownika TOPR Sylweriusza Kosińskiego, oraz Joanny - turystki, która pod koniec sierpnia tego roku skręciła staw skokowy podczas wędrówki w Tatrach.

Z filmu dowiesz się między innymi: jak rozpoznać, że zbliża i oddala się burza, jak zachować się podczas burzy w Tatrach, jak odwodnienie organizmu wpływa na wypadkowość w górach, ile litrów płynu warto mieć ze sobą podczas wycieczki górskiej.

 

Co koronawirus zmienił w turystyce górskiej? Co zmienił a czego nie zmienił koronawirus w turystyce górskiej to temat czwartego odcinka z cyklu: #NajważniejszeWrócić.

Dowiemy się z niego w jaki sposób Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe Kasprowy Wierch dostosowali zasady zwiedzania parku i korzystania z kolejki na Kasprowy Wierch by zadbać o bezpieczeństwo turystów. Z kolei Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe podpowie jaką wybrać trasę w Tatrach, aby uniknąć tłumów.

Zaskakujący jest fakt, że pomimo koronawirusowego zamieszania, są aspekty, które niestety w górach się nie zmieniły, np.: kwestia porzucanych śmieci na górskich szlakach. Na szczęście nie zmieniły się same góry. Stale zachwycają!

Opowie o tym jak zwykle grono naszych ekspertów: Edward Lichota - zastępca naczelnika Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR,  Tomasz Zając - pracownik Tatrzański Park Narodowy oraz Marian Szewczyk - dyrektor ośrodka PKL Kasprowy Wierch.

 

Idziesz w Tatry? Poznaj statystyki TOPR!

Tatry tylko w 2019 roku przyjęły prawie 4 mln turystów. To jedyne w Polsce góry typu alpejskiego, dlatego nikogo nie dziwi ich popularność. Wysoki wskaźnik wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego przekłada się na ilość interwencji ratunkowych TOPR. Jak często ratownicy TOPR udzielili pomocy w ostatnim czasie? Jakiego typu wypadki miały miejsce w sezonie letnim 2020 roku? I najważniejsze o czym warto pamiętać aby bezpiecznie wrócić z gór? O tym opowiedzą: Andrzej Marasek - ratownik TOPR, Edward Lichota - zastępca naczelnika TOPR oraz Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

To ostatni odcinek z cyklu letniego serii #NajważniejszeWrócić.

 

Akcja edukacyjna #NajważniejszeWrócić jest współfinasowana ze środków Ministerstwa Rozwoju w ramach projektu „W małopolskich górach bezpieczniej!”. Partnerami akcji są Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Województwo Małopolskie.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści