Obiekty, które otrzymują certyfikat mogą stosować specjalne oznaczenia MPR, a lokalizacje tych miejsc, znajdą się na oficjalnej stronie dedykowanej turystyce - visitmalopolska.pl oraz na mapach i wydawnictwach, dotyczących turystyki rowerowej.
Z roku na rok, ruch rowerowy stale rośnie. Pojawia się, co raz więcej miłośników turystyki rowerowej. Co raz więcej osób, w tym turystów zagranicznych, wybiera rower jako sposób poznawania danego regionu lub kraju. Rower, to także, jedna z najpopularniejszych opcji na spędzanie wolnego czasu i prowadzenie zdrowego trybu życia.
Dlaczego warto?
Województwo Małopolskie od lat prowadzi System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. To jeden z elementów wspierających rozwój turystyki, a tym samym rozwój firm i przedsiębiorstw w Małopolsce. System, wzmacnia lokalną działalność gospodarczą i pomaga w pozyskiwaniu nowych klientów. Rowerzyści planując trasę, często sprawdzają lokalizację Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, a znak MPR jest rozpoznawalny wśród miłośników jednośladów.
Otrzymanie statusu Miejsca Przyjaznego Rowerzystom wiąże się m.in. z prawami do korzystania z loga systemu, występowania informacji o obiektach w materiałach promocyjnych i stronach internetowych województwa małopolskiego, oraz uczestnictwem w wydarzeniach promujących turystykę rowerową.
O certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom, mogą starać się administratorzy oraz właściciele: atrakcji turystycznych, obiektów noclegowych oraz gastronomicznych, punkty informacji turystycznej ale także sklepy czy obiekty usługowe jak np. wypożyczalnie i serwisy rowerowe. Już teraz w programie, uczestniczy ponad 200 obiektów z całej Małopolski.
Proste zasady
Każde Miejsce Przyjazne Rowerzystom - musi posiadać stojaki, umożliwiające bezpieczne przypięcie roweru a także podstawowy, udostępniany bezpłatnie , zestaw naprawczy do serwisowania i naprawy roweru. Taki zestaw, oprócz standardowych kluczy płaskich, krzyżakowych, typu "imbus" oraz śrubokrętów krzyżakowych i płaskich, musi też posiadać pompkę serwisową umożliwiającą napompowanie różnych typów kół, łyżki do zdejmowania i zakładania opon oraz zestaw łatek naprawczych.
W obiekcie, w widocznym miejscu, musi znajdować się także aktualna informacja o serwisach/ sklepach rowerowych, które prowadzą sprzedaż części zamiennych do rowerów.
Obiekty noclegowe – dodatkowo muszą umożliwić pobyt co najmniej - sześcioosobowym grupom turystów przez minimum jedną dobę oraz posiadać zamykane na klucz miejsce na rowery, chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jak i kiedy się zgłosić?
Do udziału w Sieci może zgłosić się każdy obiekt działający legalnie, który zaakceptuje Regulamin i spełnieni wymagania. Udział w Sieci jest nieodpłatny i dobrowolny. Podmiot w każdej chwili może zrezygnować z udziału w Sieci, bez żadnych konsekwencji finansowych, a status jest przyznawany bezterminowo. Każdy z obiektów podlega weryfikacji.
Nabór prowadzony jest w sposób ciągły, a pierwszym krokiem, jest wysłanie informacji mailowej na adres mpr@umwm.malopolska.pl
W wiadomości należy podać podstawowe dane:
- Nazwę i adres świadczenia usług w obiekcie , któremu ma zostać przyznany status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom.
- Numer telefonu i adres e-mail podmiotu starającego się o otrzymanie statusu Miejsca Przyjaznego Rowerzystom.
- Informację, czy obiekt, któremu ma być nadany status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom jest całoroczny, czy sezonowy.
- Zdjęcia potwierdzające, że obiekt któremu ma zostać nadany status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom spełnia wymogi opisane w regulaminie.
- Oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem i deklarację o podaniu prawdziwości danych.
Regulamin nadawania statusu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom - Regulamin w PDF oraz link do strony BIP.